Trichogramma pintoi voegele'nin parazitleme etkinliğinin farklı besinlerde üretilen Ephestia kuehniella zeller yumurtaları üzerinde belirlenmesi
Determination of the parasitization effectiveness of Trichogramma pintoi voegele on Ephestia kuehniella zeller eggs produced on different foods
- Tez No: 850125
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae) üretiminde kullanılan kontrol besininde (buğday unu (%50) + buğday kepeği (%50) buğday unu sabit tutularak ve azaltılan buğday kepeği (%50) yerine aynı oranda balık unu ve mısır unu ilave edilerek 1 nolu (250 g buğday kepeği + 250 g tatlı mısır unu), 2 nolu (225 g buğday kepeği + 225 g tatlı mısır unu + 50 g balık unu), 3 (200 g buğday kepeği+200 g tatlı mısır unu +100 g balık unu), 4 (175 g buğday kepeği + 175 g tatlı mısır unu + 150 g balık unu) ve 5 nolu (150 g buğday kepeği + 150 g tatlı mısır unu + 200 g balık unu) besinler elde edilmiştir. Bu besinlerde E. kuehniella'nın 3. nesline ait bireylerin bazı biyolojik özellikleri incelenmiş ve E. kuehniella'nın yumurtaları üzerinde Trichogramma pintoi Volegele (Hymenoptera: Thrichogrammatidae)'nin parazitleme etkinliği test edilmiştir. Deneme sonunda en uzun E. kuehniella ergin uçuş periyodu 28 gün ile 1 nolu besinde, en fazla yumurta miktarı 8. günde 0.771 (mg) ile 3 nolu besinde ve en fazla ergin sayısı 1500 ergin ile 4 nolu besinde gerçekleşmiştir. Yumurta açılma süresi 4.8 gün ile 4 nolu besinde, en uzun ergin ömrü 11.9 gün ile kontrol besininde ve ergin başına bırakılan ortalama yumurta sayısı en fazla 82.8 adet ile 2 nolu besinde tespit edilmiştir. T. pintoi'nin parazitlediği farklı besinlere ait E. kuehniella yumurta sayısı, parazitleme oranı, ergin çıkış sayısı ve ergin çıkış oranı arasında istatistiksel olarak fark olmadığı görülmüştür. Ancak, en yüksek ergin çıkış oranı kontrol besininde ve diğer değerler ise 3 nolu besinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In the control diet used in the production of Ephestia kuehniella (Lepidoptera: Pyralidae) (wheat flour (50%) + wheat bran (50%), wheat flour was kept constant and instead of the reduced wheat bran (50%), fish meal and corn flour were added at the same rate and diet no 1 (250 g wheat bran + 250 g sweet corn flour), diet no 2 (225 g wheat bran + 225 g sweet corn flour + 50 g fish meal), diet no 3 (200 g wheat bran + 200 g sweet corn flour + 100 g fish meal) diet no 4 (175 g wheat bran + 175 g sweet corn flour + 150 g fish meal) and diet no 5 (150 g wheat bran + 150 g sweet corn flour + 200 g fish meal) were obtained. Some biological characteristics of individuals belonging to the 3rd generation of E. kuehniella were examined in these diets, and the parasitism activity of Trichogramma pintoi Volegele (Hymenoptera: Thrichogrammatidae) on the eggs of E. kuehniella was tested. At the end of the experiment, the longest E. kuehniella adult flight period was in food no. 1 with 28 days, the highest amount of eggs was in food no. 3 with 0,771 (mg) on the 8th day, and the highest number of adults was in food no. 4 with 1500 adults. The egg hatching time was 4.8 days in diet no 4, the longest adult lifespan was 11.9 days in the control diet, and the average number of eggs laid per adult was highest in diet no 2, 82.8. It was observed that there was no statistical difference between the number of E. kuehniella eggs, parasitism rate, number of adult emergence and adult emergence rate of different foods parasitized by T. pintoi. However, the highest adult emergence rate was in the control diet and the other values were in diet number 3.