Lucas tipi matrislerin cholesky ve lu algoritmaları
Cholesky and lu algorithms of lucas type matrices
  1. Tez No: 850126
  2. Yazar: BETÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Fibonacci ve Lucas sayı dizileri için birçok genelleme yapılmış ve bu dizilerle ilgili birçok özellik bulunmuştur. Yazarlar [12] makalesinde Fibonacci dizisinin bir genellemesine ait 2 x 2 matrisini kullanarak Cholesky ayrıştırma algoritması ile bu dizilerin birçok özelliğini elde etmişlerdir. Bu çalışmada ise aynı yöntemle Lucas sayı dizisine ait 2 x 2 matris kullanılarak birçok farklı özelliğin bulunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many generalizations have been made for Fibonacci and Lucas number sequences and many properties have been found about these sequences. In the article [12], the authors obtained many features of these sequences with the Cholesky decomposition algorithm, using the 2 x 2 matrix belonging to a generalization of the Fibonacci sequence. In this study, it is shown that many di§erent features can be found by using a 2 x 2 matrix belonging to the Lucas number sequence with the same method.