Lif katkılı beton yol kaplamalarının dinamik yükler altındaki yorulma davranışının incelenmesi
Investigation of the fatigue behavior of fiber reinforced concrete pavements under dynamic loads
  1. Tez No: 850145
  2. Yazar: CUMHUR KANBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Tam derzli beton yollarda derzlerden süzülen yağmur suları veya drenaj sularından kaynaklı kaplama altındaki temel tabakasında yumuşama meydana gelmektedir. Yollardan araçların sürekli geçişi ile birlikte, yağmur suları derzlerden geri yüzeye çıkmaktadır, bu çıkışları esnasında su ile birlikte, temel tabakasında ince taneli zeminleri, ve kumlarıda yüzeye çıkarmaktadır. İnce tanelerin ve kumların yüzeye çıkması sonrası temel tabakasında boşluklar oluşmaktadır. Tekrar eden trafik geçişleri esnasında bu durum sürekli tekrarlanır ve zamanla temel tabakasındaki boşluklar daha da artar. Bu arada oluşan mekanizmaya hydropomping mekanizmasıdır. Temel tabakasında meydana gelen boşalmalar sonucunda da, araçların tekrarlı geçişleri esnasında derz bölgelerinde kısa zamanda oluşan çatlaklar beton kaplamanın hizmet ömrünü kısaltabilmektedir. Bu çalışma kapsamında, türkiyede özellikle karadeniz bölgesinde bulunan köy yollarında , ilgili belediyeler , il özel idarelerinde ve kgm şartnamelerinde bu konuyla alakalı herhangi bir bilgi yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
In full-joint concrete roads, softening occurs in the foundation layer under the pavement caused by rain water or drainage waters filtered from the joints. With the continuous passage of vehicles on the roads, rain water comes back to the surface from the joints, during this outflow, it also brings fine-grained soils and sands to the surface in the foundation layer, along with the water. After the fine grains and sands come to the surface, cavities are formed in the foundation layer. During repetitive traffic passes, this situation is repeated continuously and the gaps in the foundation layer increase over time. Meanwhile, the mechanism that occurs is the hydropomping mechanism. As a result of the discharges in the foundation layer, cracks that occur in the joint areas during the repeated passage of vehicles can shorten the service life of the concrete pavement. Within the scope of this study, there is no information related to this issue in the village roads in Turkey, especially in the Black Sea region, in the relevant municipalities, special provincial administrations and kgm specifications. This study of ours contains information that will be used by the relevant institutions.