Hibrit ve elektrikli taşıtların ışıklı kavşakların başarımı üzerindeki etkilerinin irdelenmesi
İnvestigation the effect of hybrid and electric vehicles on the performance of signalized intersection
  1. Tez No: 850168
  2. Yazar: MERVE YETİM ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TANYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya nüfusunun hızlı artışı ve bireysel araç kullanımına bağlı olarak bir çok çevresel sorun ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan problemlerin kaynağında trafik sıkışıklığı vardır. Büyük metropellerin çözülmesi gereken genel bir sorunu haline gelmiştir. Trafik sıkışıklığını etkileyen faktörlerden bir tanesi sürücü davranışalarıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda, ülkelere göre sürücü davranışlarının büyük farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Değişken sürücü davranışları sebebiyle trafik sorunları ve dolayısıyla çevresel etkileri oluşmaktadır. Bu bağlamda çevresel etkilere çözüm olarak hibrit ve elektrikli araçların trafiğe katılması düşünülmüştür. Bu çalışmada, İzmir kenti için yapılmış olan önceki araştırmalar ve çalışmalardan yararlanılarak, farklı oranlarda elektrikli araçların trafiğe katılmaları durumunda çevresel etkilerin değişim oranları hesaplanmaya çalışılmıştır. Çalışmada SIDRA Intersection programı kullanılarak çeşitli senaryolar üretilmiştir. Dört kollu ve her yaklaşımda tek şerit bulunan bir ışıklı kavşak modeli tasarlanarak 10 farklı trafik hacmi değeri için senaryolar üretilmiştir. Her senaryoda elektrikli taşıt oranının yüzde 0, yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 ve yüzde 100 oranlarında alınarak analizler tekrarlanmıştır. Analizler sonucunda sadece elektrikli taşıtın sisteme katılmasıyla karbondioksit oranının yüzde 50 oranında azalabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many environmental problems have emerged due to the rapid increase in the world population and the use of individual vehicles. Traffic congestion is at the root of these problems. It has become a general problem to be solved in large metropolitan areas. One of the factors affecting traffic congestion is driver behavior. As a result of the studies, it has been revealed that driver behavior varies greatly across countries. Variable driver behavior leads to traffic problems and thus environmental impacts. In this context, hybrid and electric vehicles are considered as a solution to environmental impacts. This study utilizes previous research and studies for the city of Izmir to calculate the rate of change in environmental impacts when electric vehicles are introduced at different rates. Various scenarios were generated using the SIDRA Intersection program. A lighted intersection model with four arms and a single lane on each approach was designed and scenarios were generated for 10 different traffic volume values. In each scenario, the analysis was repeated for 0%, 25%, 50%, 50%, 75% and 100% of electric vehicles. As a result of the analyses, it was found that CO2 can be reduced by 50% only by adding electric vehicles to the system.