İzmit Seka Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran insülin direnci tanısı konmuş hastalarda yeme bağımlılığı, yeme davranışı ve fiziksel aktivite durumu arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between eating addiction, eating behavior and physical activity status in patients diagnosed with insulin resistance applying to Izmit Seka State Hospital Diet Polyclinic
  1. Tez No: 850167
  2. Yazar: SEVİL KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Korelasyonel kesitsel tipteki bu araştırma; insülin direnci tanısı konmuş bireylerde yeme bağımlılığı, yeme davranışı ve fiziksel aktivite durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, tedaviye katkı sağlayacak bir yaklaşım geliştirmek ve diyabet, şişmanlık gibi sık rastlanan kronik hastalıkların önlenmesine yönelik çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışma 01.08.2022 - 31.05.2023 tarihlerinde İzmit Seka Devlet Hastanesi bünyesinde İç Hastalıkları Uzmanı tarafından insülin direnci tanısıyla Diyet Polikliniğine yönlendirilen 30-50 yaşlarında, 50 erkek ve 50 kadın bireyle yapılmıştır. Çalışmada, bireylerin genel bilgilerini ve antropometrik ölçümlerini kapsayan anket formu, Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve WHO uluslararası fiziksel aktivite soru kağıdının kısa formu kullanılmıştır. Hastane bilgi sisteminden bireylere ait laboratuvar bulguları alınmıştır. Bu çalışmada kadınların BKİ ortalaması 35,93 ±5,33 kg/m², erkeklerinse 33,39 ± 4,57 kg/ m²'dir.
Özet (Çeviri)
This study of the correlational cross-sectional type; The aim of this study is to evaluate the relationship between food addiction, eating behavior and physical activity status in individuals diagnosed with insulin resistance, to develop an approach that will contribute to treatment, and to contribute to the prevention of common chronic diseases such as diabetes and obesity. This study was conducted with 50 male and 50 female individuals aged 30-50 years, who were referred to the Diet Polyclinic with the diagnosis of insulin resistance by an Internal Medicine Specialist at Izmit Seka State Hospital between 01.08.2022 and 31.05.2023. In the study, the questionnaire form covering the general information and anthropometric measurements of the individuals, the Dutch Eating Behavior Questionnaire, the Yale Eating Addiction Scale and the short form of the WHO international physical activity questionnaire were used. Laboratory findings of individuals were obtained from the hospital information system. In this study, the mean BMI for women was 35.93 ±5.33 kg/m², and 33.39 ± 4.57 kg/m² for men.