Aile hayatına saygı hakkı kapsamında yabancıların sınır dışı edilmesi
Deportation of foreigners within the scope of the right to respect for family life
  1. Tez No: 850299
  2. Yazar: SAFA ŞEFİK ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIS VURAL ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde aile hayatına saygı hakkı kapsamında yabancıların sınır dışı edilmesi incelenmiştir. Aile hayatına saygı hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde güvence altına alınan temel haklardan bir tanesidir. Bu hak Anayasa ile de güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla AİHS'ye taraf devletler ülkelerinde bulunan bir yabancıyı sınır dışı ederken yabancının aile hayatına saygı hakkını gözetmelidir. Aksi bir durumda yabancı, sınır dışı edilmesi nedeniyle aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurabilmektedir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'ne de aynı iddia ile bireysel başvuruda bulunulabilmektedir. AİHM'nin sınır dışı etme müdahalesi nedeniyle aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine ilişkin başvurulardaki içtihatları önemlidir. Zira Anayasa Mahkemesi de sınır dışı etme müdahalesi nedeniyle aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiği iddiasıyla yapılan bireysel başvurularda AİHM'ye paralel şekilde karar vermektedir. Bundan dolayı çalışmada konuya ilişkin AİHM içtihatlarına ağırlık verilmiş, Anayasa Mahkemesi'nin tutumu da yeri geldiğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the deportation of foreigners within the scope of the right to respect for family life. The right to respect for family life is one of the fundamental rights secured under the European Convention on Human Rights. This right is also protected by the Constitution. Therefore, states party to the ECHR must consider the foreigner's right to respect for family life when deporting them from their territory. In cases where this right is violated due to deportation, the foreigner can file a complaint with the European Court of Human Rights alleging the infringement of their right to respect for family life. Additionally, individual applications can be made to the Constitutional Court with the same allegation. The jurisprudence of the ECtHR regarding claims of violations of the right to respect for family life due to deportation interventions is significant. This is because the Constitutional Court also tends to issue decisions parallel to the ECtHR in individual applications alleging violations of the right to respect for family life due to deportation. Consequently, this study places emphasis on the ECtHR's jurisprudence on this matter, while also examining the stance of the Constitutional Court where relevant.