Küreselleşme sürecinde çalışan yoksulluğunun önlenmesi bağlamında temel gelirin sağlanması: Türkiye ve seçili OECD ülkeleri
Provision of basic income in the context of prevention of working poverty in the globalisation process: Turkey and selected OECD countries
  1. Tez No: 850356
  2. Yazar: SERKAN DEĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte modern refah devletleri sistemlerinin günümüz sorunlarının çözümünde yetersiz kalması, gelir güvencesinden yoksun bireylerin artması, istihdam yaratmayan büyüme politikaları sosyal politikada yeni politika arayışı sürecini başlatmıştır. Sosyal politikanın bu arayış sürecinde en geniş tartışma alanını temel gelir uygulaması oluşturmaktadır. Temel gelir kavramı, çalışan yoksulluğunun önlenmesi bağlamında gelir eşitsizliğinin giderilmesi ve sosyal korumanın geliştirilmesi için potansiyel bir çözüm sunmaktadır. Yoksulluğun refah sorunlarını, sosyal dışlanmayı ve yoksunluğu kapsayan çok yönlü doğası, çalışan yoksulluğunu önlemek için kapsamlı müdahalelere olan ihtiyacın önemini ortaya çıkarmaktadır. Temel gelir uygulamaları çalışan yoksulluğunun önlenmesine ve insan onurunu artırmaya yönelik dönüştürücü bir politika olarak görülmektedir. Covid-19 pandemisinin getirdiği ekonomik etkilerin işgücü piyasasında bir dönüşüm sürecini başlatmış olması ile beraber daha çok gündeme gelen temel gelir uygulaması kriz dönemlerinde gerçekten düşük gelir gruplarına yönelik yapılacak nakdi gelir transferi ile insanlara bir tür finansal güvence ve özgürlük sağlama potansiyeline sahiptir. Tez çalışmamızın önemli bir bölümü çalışan yoksulluğu ve gelir eşitsizliği sorununa yeni dünya düzeninde çözüm olabilecek temel gelir uygulamasının alternatif olduğunun üzerinde durulmaktadır. Bu çalışma küresel ölçekte çalışan yoksulluğunun mevcut durumunu ortaya koyabilmesi ve çözüm önerisi olarak temel gelir uygulamasını sunması bağlamında özgün bir araştırmadır. Çalışan yoksulluğu bağlamında temel geliri ele alan çalışmamızda veri kısıtı olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Tam olarak temel gelir modeli olarak ifade edebileceğimiz bir model hiçbir ülkede uygulanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalisation and technological developments, the inadequacy of modern welfare state systems in solving today's problems, the increase in individuals without income security, and growth policies that do not create employment have initiated the search for new policies in social policy. In this search process of social policy, basic income practice constitutes the widest area of discussion. The concept of basic income offers a potential solution for eliminating income inequality and improving social protection in the context of preventing working poverty. The multifaceted nature of poverty, including welfare problems, social exclusion and deprivation, highlights the need for comprehensive interventions to prevent working poverty. Basic income schemes are seen as a transformative policy to prevent working poverty and enhance human dignity. The basic income practice, which has come to the agenda more frequently as the economic effects of the Covid-19 pandemic have initiated a transformation process in the labour market, has the potential to provide people with a kind of financial security and freedom through cash income transfers to be made to really low income groups in times of crisis. An important part of our thesis emphasises that basic income is an alternative to the problem of working poverty and income inequality in the new world order. This study is an original research in the context of revealing the current situation of working poverty on a global scale and presenting basic income as a solution proposal. It should be noted that there is a data limitation in our study, which deals with basic income in the context of working poverty. A model that we can express as a complete basic income model is not applied in any country.