Yüksek yerleşimli juguler bulbus sınıflandırılması ve demografik özelliklerine göre radyolojik olarak değerlendirilmesi
Classification of highly located jugular bulbus and radiological evaluation according to demographic characteristics
  1. Tez No: 850358
  2. Yazar: ZEYNEP BAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ERTAN AKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN TAHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek juguler bulbus'un (YJB) değerlendirmesinde bilgisayarlı tomografi (BT), juguler bulbus'un (JB) lokalizasyonunun saptanmasında ve komşu önemli anatomik yapılarla ilişkisinin belirlenmesinde bilgi sahibi olmak için önemli bir yere sahiptir. YJB varyasyonu bulunan bireyler için anatomik ve radyolojik olarak çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Ancak radyoloji pratiğinde YJB seviyelerini belirten rutin kullanılan bir sınıflandırma sistemi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı YJB varyasyonlarını, radyolog ve cerrahların temporal kemik BT'de kullanabileceği, basit ve anlaşılır bir sınıflandırma sistemi kullanarak sınıflamak, YJB varyasyonlarının bu sınıflanmaya göre prevelansını belirlemektir. Bu sınıflamanın kullanılması ve varyasyon sıklığının preoperatif olarak bilinmesi, intraoperatif olarak JB lokalizasyonunun net olarak saptanabilmesini ve komşu önemli anatomik yapılarla ilişkisinin tam olarak belirlenebilmesini sağlayarak intraoperatif olarak oluşabilecek olası bir JB hasarını engelleyeceğini düşünmekteyiz. Bu amaçla 2010-2022 yılları arasında Medipol Mega Üniversite Hastanesi'ne kafa travması nedeniyle başvuran ve temporal kemik BT'si çekilen 1000 hasta çalışmaya dahil edildi. Toplam 2000 temporal kemik değerlendirildi. Çalışmaya katılan 1000 hastanın 454'ü (%45,4) kadın, 546'sı (%54,6) erkekdi. Hastaların“yaş”ortalaması 42,688±16,039 (Min=2; Maks=92) olarak saptandı. Sınıflandırma ile elde edilen veriler cinsiyet, YJB varlığı ve yokluğu, eşlik eden bir belirti olup olmama durumu ve JB düzeylerine göre karşılaştırıldı. Manjila ve Semaan, JB'nin konumunu belirlemek için yeni ve anlaşılır bir sınıflandırma önermiştir. Çalışmamızda bu sınıflamayı kullanarak JB konumunu beş kategoriye ayırıp sınıflandırıldı. Beş tipte en fazla Tip 2 (422 os temporale) bulundu.
Özet (Çeviri)
In evaluation of the high jugular bulb (HJB), computed tomography (CT) has an important place in determining localization of the jugular bulb (JB) and determining its relationship with adjacent important anatomical structures. However, there is no routinely used classification system indicating YJB levels in radiology practice. Aim of our study is to classify YJB variations using a simple and understandable classification system that radiologists and surgeons can use in temporal bone CT, and to determine the prevalence of YJB variations according to this classification. We think that using this classification and knowing the frequency of variation preoperatively will prevent a possible intraoperative JB injury ensuring that the JB localization can be clearly determined intraoperatively and its relationship with adjacent important anatomical structures can be precisely determined. For this purpose, 1000 patients who were admitted to Medipol Mega University Hospital due to head trauma between 2010 and 2022 and had temporal bone CT scans were included in the study. A total of 2000 temporal bones were evaluated. Of the 1000 patients participating in study, 454 (45.4%) were women and 546 (54.6%) were men. Average“age”of the patients was found to be 42,688±16,039 (Min=2; Max=92). Data obtained by classification were compared according to gender, presence or absence of JJ, presence or absence of an accompanying symptom, and JJ levels. Manjila and Semaan proposed a new and understandable classification to determine the position of JB. Using this classification in our study, we classified the JB position into five categories. Among the five types, Type 2 was found the most (422 os temporale).