Yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve uygulaması
The Evaluation and application of the investment project
  1. Tez No: 85036
  2. Yazar: ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Her proje ekonomide belli girdiler (kaynaklar) alır ve belirli bir gereksinimi karşılamaya yönelik çıktılar (mal, hizmet) üretir. Bu süreç belli bir zaman aralığında ve mekanda gerçekleşir. Proje analizi kavramının çıkış noktası, tüm dünyadaki kaynakların sınırlı, gereksinimlerin ise kuramsal olarak sonsuz olmasıdır. Çok yalın ifadesiyle proje analizi, bir proje tararından tüketilen girdiler ve üretilen çıktıların belirlenmesi ve karşılaştmlmasıdır. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için proje tararından kullanılacak girdiler ve üretilecek çıktıların ölçülmesi ve ortak bir temelde karşüaştırılmasıdrr. Bu nedenle proje analMerinin temel aşamalarından biri, projenin ortaya çıkaracağı maliyet ve faydaların (girdi ve çıktıların) fiziksel olarak ölçülmesidir. Daha sonra fiziksel olarak ölçülen girdi ve çıktıların parasal olarak ifade edilmesi ve nakit akışlarının oluşturulması gerekmektedir. Nakit akışlarım oluşturmak için projenin faydalı ömrü süresince her yıl yarattığı gider ve gelirler dikkate alınır. Her gider negatif, gelir ise pozitif bir kalemi oluşturmaktadır. Ardından, her yıl için belirlenen gider ve gelirler bir referans yıl (genellikle projenin başlangıç yılı) değerlerine getirilir ve karşılaştırılır. Kurumsal olarak, projenin sağlayacağı çıktılar, girdilerin büyük (değerli) ise proje kabul, değil ise reddedilir. Bu karşılaştırmanın girişimci birey ve yatırımcı kuruluş açısından yapılması halinde değerlendirmeler genel olarak, projenin çıktı girdilerine atıfla, kâr-zarar analizleri, ulusal ekonomi ve toplum açısından yapılması halinde ise fayda-maliyet analizleri olarak adlandırılmaktadır. Proje analizi, sadece tek bir projenin kabul veya reddedilmesine yönelik değil, geniş ölçüde, alternatif projeler arasında seçim yapmak amacıyla da uygulanır. Proje ya da yaygm kullanımı ile fizibilite etüdünün hazırlanması, projecilikte yaşamsal bir öneme sahiptir. İyi hazırlanmış ve sağlıklı verilere dayanmayan bir proje, proje planlaması, yani yatırım kararının alınması aşamasında, en gelişkin yöntemler ile analiz edilse bile sonuç anlamlı olmayacaktır. Esasen, yatırım kararının verilmesinden önce proje hazırlanırken de proje analize tabi tutulmalıdır. Hazırlık sürecinin bütün önemli aşamalarında projenin yapılabilirliği konusunda yeni analizler yapma şansı vardır. Projenin (fizibilite etüdü) başarılı bir biçimde hazırlanması, yalnızca analiz aşamasında önemli olmakla kalmayıp aynı zamanda projenin uygulama aşamasında da kilit bir rol oynamaktadır. Proje uygulamasını yönlendirecek olan ana çizgiler proje fizibilite etüdü hazırlama aşamasında belirginleşir. Bu çerçevede, proje hazırlama sürecine özel bir önem verilmeli ve sonradan giderilmesi mümkün olmayacak veya son derece pahalıya mal olacak hataları ortadan kaldıracak şekilde bir hazırlık yapılmalıdır. Proje yönetimini, bir işletmenin veya bir projenin başarılı yönetilmesinde en önemli araç olduğu bilinmektedir. Bu konuya yeteri kadar açıklık getirilmek maksadıyla bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every project takes certain inputs(sources) and produces outputs (commodity, service) in order to compensate a specific necessity. This process happens in a certain time interval and place. Being limited of its sources in the whole world, but being unlimited of its needs is the start point of the project analysis concept. With a very simple expression project analysis is the determination and comparison of the inputs used up by the project and outputs produced by the projectln order to make this statement, the inputs which will be used by the project and the outputs which will be produced must be measured and compared in a unibase.For this reason, the main level of the project analysises is the physical measurement of costs and profits(inputs and outputs) brought up by the projectAfter this, inputs and outputs which was measured physically must be expressed monetarily and the cash flows must be formed. To form the cash flows, the expenses and incomes which were created every year at the beneficial life of the project are taken into consideration.Every expense forms a negative pencil, and every income forms a positive pencil. Following that, the expenses and incomes determined for every year, are taken to a reference year's (especially the beginning year of the project) values and compared. Associationally, if the outputs obtained by the project are higher than the inputs, the project is accepted, in the other choice it is denied. If these comparisons are made from the point of view of the entrepreneur individual and the investor, evaluations are generally called - attributing the inputs and outputs of the project - profit-loss analysises, but if they are made from the point of view of the universal economi and community, they are called benefit-loss analysises. Project analysis is made for not only denying or accepting the project but also,in a wide platform, making election between the alternative projects. The preparing of the project, or with its essential use feasibility study, has a vital importance in projecting. At the taking of the investment decision or project plannig stage, the project which has not been prepared well, and whose datums are not healthy can not give any expressive conclusions whether it is analysed with the most developed methods. Fundamentally, before giving the investment determination, also while the project is being prepared, the project must be analysed. At all important stages of the preparation there is chance to make new analysis about the project's feasibility. The project's (feasibility study) good preparement is important not only at the analysis level but also at the practice stage of the project. The main lines that will give the project a direction, are determined at the project feasibility study. At this frame, project preparing process must be given special importance and there must be another preparement so as to destroy the errors that will cost very much to cure or will be impossible to renew. The project management is known to be the most important tool in managing a project and an enterprise successfully. This study is made to make this subject more understandable. XI