Optimization of crystallization parameters for the synthesis of ZIF-L
ZIF-L sentezi için kristalizasyon parametrelerinin optimizasyonu
  1. Tez No: 850386
  2. Yazar: SARE ŞEYMA AKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KALIPÇILAR, PROF. DR. LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir metal organik çerçeve (MOF) türü olan ZIF-L, iki-boyutlu yapısıyla oldukça ilgi çeken çinko bazlı bir kristaldir. Gözenekli yapısı ve adsorplama özelliği ile membran ile ayırma işlemleri ve gaz adsorpsiyonu gibi süreçlerde kullanılmaktadır. Özellikle karışık matrisli membran (MMM) yapımında dolgu malzemesi olarak kullanıldığında tekli kristal yapısında bulunması, reddedilmesi beklenen bileşene uygulanan direnci membran boyunca alacağı yolu uzatarak artırması açısından daha verimli olduğu düşünülmektedir. ZIF-L'nin membranlar ile gaz ayrımı üzerindeki etkisinin önemli bir bölümünün iki boyutlu kristal morfolojisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu durum da membran formülasyonlarında kullanılmak üzere iki boyutlu tek ZIF-L kristallerinin üretimini önemli hale getirmektedir. Literatürde ZIF-L kristalleri genellikle sulu çözeltilerden kesikli kristalizatörlerde üretilmektedir. Bu çalışmanın amacı karıştırma yönteminin ZIF-L morfolojisi üzerindeki etkisini incelemektir. Elde edilen sonuçlar karıştırma hızı ve desenine bağlı olarak tek yaprak, yıldız ve çoklu yıldız şeklinde kristaller üretilebileceği ve kristal morfolojisinin karıştırma rejimi ile kontrol edilebileceğini göstermektedir. Karıştırma Sayısı olarak adlandırılan bir formülasyon geliştirilerek ZIF-L kristal morfolojisi ve karıştırma rejimi arasındaki bağlantı incelenmiş ve kontrollü ZIF-L üretimi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ZIF-L, a type of metal-organic framework (MOF), is a zinc-based crystal that attracts much attention with its two-dimensional structure. Its porous structure, adsorption feature, and leaf-like structure are used in membrane separation and gas adsorption processes. Especially when used as a filling material in mixed matrix membranes (MMMs), its single-crystal structure is thought to be more efficient in terms of increasing the resistance applied to the component expected to be rejected as it should permeate through a more tortuous path along the membrane. This makes the production of two-dimensional single ZIF-L crystals important for use in membrane formulations. In the literature, ZIF-L is generally produced from aqueous solutions in batch crystallisers not only as single crystals but also as polycrystalline material. This study examines the effect of the mixing method on ZIF-L morphology. The results show that, depending on the mixing rate and regime, crystals in the form of single particles, flower-like and double-crystals, can be produced, and the mixing regime can control the crystal morphology. By developing a relation called Mixing Number, the connection between ZIF-L crystal morphology and the mixing regime was examined, and controlled ZIF-L production was studied.