Türkiye'de genç dostu belediye anlayışı: Fatih Belediyesi örneği
Youth-friendly municipality concept in Turkey: Fatih Municipality example
- Tez No: 850387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın birinci bölümde sosyal politika kavramının tanımına, sosyal politika kavramının gelişimine, sosyal politikanın amacına ve politikaların uygulanmasında yarar sağlayacak unsurlarından bahsedilmiştir. Sosyal politika kavramının yerele indirgenmesi ile beraber ortaya çıkan sosyal belediyecilik kavramının tanımından, işlevlerinden, Türkiye'de sosyal belediyecilik kavramının 5398 ve 5216 sayılı kanunlarda nasıl ifade edildiği ve yerel yönetimlerin sosyal belediyeciliğe yönelik hangi haklara yer verildiği maddeler yolu ile açıklanmıştır. Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamalarında karşılaşılan problemlere çözüm önerilmiştir. Sosyal politika ve sosyal belediyecilik kavramı açıklandıktan sonra çalışmanın ikinci bölümünde genç dostu şehir kavramından bahsedilmiştir. Kavramının ortaya çıkışından, dünyada bulunan genç dostu şehirlerden, genç dostu şehirlerin ilkelerinden ve genç dostu şehir göstergelerinden bahsedilmiştir. Çalışma için seçilen belediye olan Fatih Belediyesi'nin çalışmalarının gençler tarafından memnuniyet durumu üçüncü bölümde ele alınmıştır. Belediye sınırları içinde yaşayan 18-29 yaş yaş aralığında olan gençler ile anket çalışması yapılıp elde edilen veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first section of the study discusses the definition, development, and purpose of social policy, as well as the elements that facilitate policy implementation. This text discusses the definition and functions of the concept of social municipalism, which emerged with the localization of the concept of social policy. It explains how the concept of social municipalism is expressed in the laws numbered 5398 and 5216 in Turkey, and which rights of local governments are associated with social municipalism through articles. The text also proposes solutions for the problems encountered in social municipalism practices in Turkey. The study discusses social policy and social municipalism, followed by the concept of a youth-friendly city. It covers the emergence of youth-friendly cities worldwide, principles of youth-friendly cities, and indicators of youth-friendly cities. The third section discusses the satisfaction of young people with the works of Fatih Municipality, the municipality selected for the study. A survey was conducted among young people aged 18-29 residing within the municipality's borders, and the collected data was interpreted.