Paul Klee'nin sanatının Bauhaus yılları ve ders notları bağlamında incelenmesi
An examination of Paul Klee's art in the context of the Bauhaus years and lecture notes
  1. Tez No: 850418
  2. Yazar: BİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Bauhaus'un modern sanat tarihindeki önemini vurgulamak ve bu okulun öne çıkan eğitimcilerinden biri olan İsviçreli sanatçı ve eğitmen Paul Klee'nin sanatının Bauhaus yılları ve Temel Sanat Eğitimi dersinin içeriğini inceleyerek günümüz sanat eğitimi ve sanat tarihi çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Bauhaus, 1919-1933 yılları arasında faaliyet gösteren Alman bir sanat ve tasarım okulu olarak modern sanatın gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Öğretim programlarında; sanatı, zanaatı ve endüstriyi birleştirerek işlevsel, estetik ve yenilikçi uygulamalara yer vermiştir. Paul Klee, Bauhaus'un öğretmen kadrosunda yer alarak Temel Sanat Eğitimi dersini yönetmiş ve öğrencilere soyut sanat, renk teorisi, kompozisyon ve form gibi temel sanat ilkelerini öğretmiştir. Bu araştırma Klee'nin öğretim yöntemlerini detaylı bir şekilde analiz ederek, öğrencilere sunduğu kavramları ve öğretileri anlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, Klee'nin Bauhaus sürecinde ürettiği eserlerin analizi, ders notlarının sanat pratiğine nasıl yansıdığını ve Klee'nin teorilerinden etkilenen sanatçıların kendi sanatsal üretimlerine yansımalarını ortaya koymak amacını taşımaktadır. Araştırmada, elde edilen bulguların günümüz sanat eğitimi ve sanat tarihi bağlamında nasıl değerlendirilebileceğini tartışmak, Bauhaus'un mirasının modern sanat ve temel tasarım eğitimi alanındaki etkilerini anlamaya yönelik önemli katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to emphasize the importance of the Bauhaus in the history of modern art and to examine the art of the Swiss artist and educator Paul Klee, one of the prominent educators of this school, within the framework of today's art education and art history by examining the Bauhaus years and the content of the Basic Art Education course.Bauhaus, as a German art and design school operating between 1919 and 1933, made significant contributions to the development of modern art. In teaching programs; It combines art, craft and industry and includes functional, aesthetic and innovative applications. Paul Klee was a member of the Bauhaus teaching staff and directed the Basic Art Education course and taught students basic art principles such as abstract art, color theory, composition and form. This research aims to understand the concepts and teachings he offered to students by analyzing Klee's teaching methods in detail. At the same time, the analysis of the works produced by Klee during the Bauhaus period aims to reveal how the lecture notes were reflected in art practice and the reflections of the artists affected by Klee's theories on their own artistic production.The research aims to discuss how the findings can be evaluated in the context of today's art education and art history, and to make a significant contribution to understanding the effects of the legacy of Bauhaus in the field of modern art and basic design education.