Sınav kaygısının azaltılmasında sanatsal etkinliklerin rolüne ilişkin ebeveyn görüşleri
Parents' views on the role of artistic activities in reducing exam anxiety
- Tez No: 850425
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sadece sınav odaklı eğitim verilen çocukların ileri yaşlarda sınav kaygısı ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bu araştırmada ebeveynlerin sadece sınav odaklı yetişen çocuklarının karşılaştıkları olumsuzlukları giderecek diğer sosyal etkinlik alanlarından sanatsal etkinlikleri içeren faaliyetlere yer verip vermedikleri ve sanat etkinliklerinin öğrencileri nasıl etkilediği hakkında görüşler alınmıştır. Bu doğrultuda ebeveynlerden alınan görüşler dikkate alınarak adı geçen sanat etkinliklerinin öğrencinin sınav kaygısı üzerinde olumlu ya da olumsuz yönde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. İlköğretimden liseye geçiş sürecinde öğrencilerde oluşan sınav kaygısı düzeylerinin azaltılmasına yönelik sanatsal etkinliklerin yapılması ve akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca değişkenlere bağlı olarak sınav kaygı düzeylerinde farklılaşma olup olmadığına bakılmıştır. Bu sebeple araştırmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılında Yenişehir İlçesine bağlı Milli Eğitim okullarında eğitim gören sınav kaygısı ile rehberlik birimine başvurmuş öğrencilerin 28 ebeveyninden oluşmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile edinilmiştir. Nitel verilerin analizi konuya göre anlamlı bir biçimde sıralanan sorular ve cevaplardan edinilen sonuçlara göre kategoriler ve alt kategoriler oluşturularak araştırmacı ve alan uzmanları ile birlikte değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularından yola çıkarak edinilen bazı sonuçlar sanat etkinliklerinin sınav kaygısının azaltılmasında, araştırmaya katılan ebeveynlerin tamamına yakını sanatsal etkinliklerin öğrencilerin sınav kaygısı üzerinde“olumlu”etkisi olduğunu, bunun olumsuz psikolojileri üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca söz konusu ebeveynlerden çocuklarının sanatsal etkinliklere katılması konusunda görüş ve önerileri istendiğinde, 1 kişi dışında, kalan tamamı“olumlu”görüşler bildirmiş olup 2 kişi dışında, kalan tamamı (26 Kişi)“olumlu”önerilerde bulunmuşlardır. Araştırmanın son bölümünde araştırma sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that children who are only given exam-orientated education will face exam anxiety at a later age. In this study, the opinions of the parents about whether they give place to activities including artistic activities among other social activity areas that will eliminate the negativities faced by their children who are raised only exam-oriented and how art activities affect students were taken. In this direction, it was investigated whether the aforementioned art activities have a positive or negative effect on the student's exam anxiety, taking into account the opinions of the parents. It was investigated whether there is a significant relationship between artistic activities aimed at reducing the level of exam anxiety in students during the transition from primary school to high school and their academic achievement. In addition, it was examined whether there is a difference in exam anxiety levels depending on the variables. For this reason, qualitative research method was applied in the study. The research was carried out with phenomenology design, one of the qualitative research methods. The study group of the research consists of 28 parents of students who applied to the guidance unit with exam anxiety who were studying in National Education schools in Yenişehir District in the 2022-2023 Academic Year. Research data were obtained through a semi-structured interview form. Qualitative data were analysed by creating categories and subcategories according to the results obtained from the questions and answers sorted in a meaningful way according to the subject and evaluated together with the researcher and field experts. Some of the results obtained from the research findings indicate that artistic activities have a“positive”effect on students' test anxiety and that this has a healing effect on their negative psychology. In addition, when these parents were asked for their opinions and suggestions about their children's participation in artistic activities, all of them, except 1 person, expressed“positive”opinions and all of them (26 people), except 2 people, made“positive”suggestions. In the last part of the study, the results of the research were discussed within the framework of the literature and some suggestions were made.