Okul şarkılarının ortaokul öğrencilerinin etkin vatandaşlık değerlerinin kazanımına etkisi
The effect of school songs on the acquisition of effective citizenship values of secondary school students
  1. Tez No: 850443
  2. Yazar: YUSUF VARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN TURHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, etkin vatandaşlık değerleri konularını kapsayan okul şarkılarının ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin etkin vatandaşlık değerlerine etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda etkin vatandaşlık değerlerinden sevgi, saygı, yardım severlik, adil olmak, doğruluk-dürüstlük, sorumluluk değerlerini içeren alt boyutlar incelenmiştir. Araştırmada değerler konusu içeren okul şarkılarının öğretildiği deneysel değişkenin uygulandığı deney grubu ile uygulanmadığı kontrol grubu arasındaki farkları belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu Mersin ili Tarsus ilçesinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Eğitim-Öğretime devam eden Turgut İçgören Ortaokulundaki 6. sınıflardan tesadüfi yöntemle belirlenen 25 deney grubu, 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada verilerin toplamasında Çalışkan ve Yıldırım (2020) tarafından ortaokul öğrencilerinin etkin vatandaşlık değerlerinin düzeylerini belirlemek amacıyla geliştirilen“Etkin Vatandaşlık Değer Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı ile ilk aşamasında güvenilirlik analizi ardından Wilcoxon İşaret testi ve Mann Whitney U testleri gibi çeşitli analizler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında kontrol grubunun kendi içinde etkin vatandaşlık değerleri ve alt boyutları açısından öntest-sontest puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Deney grubunun da kendi içinde etkin vatandaşlık değerleri ve alt boyutları açısından ön test-son test puanları arasında anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Benzer şekilde gruplar arası öntest puanları karşılaştırmalarında da anlamlı farklılık bulunamazken sontest puanlarında etkin vatandaşlık değerlerinden sevgi ve adil olma değer alt boyutu hariç diğer değerlerde deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Böylece okul şarkılarının ortaokul öğrencilerinin etkin vatandaşlık değerlerinin kazanımına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu değerlerin kazanımı için ortaokul şarkılarının kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reveal the impact of school songs covering effective citizenship values on the 6th-grade students' effective citizenship values. In line with this objective, sub-dimensions containing values of love, respect, altruism, fairness, honesty, and responsibility within effective citizenship values were also examined. An experimental design with pre-test-post-test control group was employed to determine the differences between the experimental group, where the experimental variable of school songs containing values was applied, and the control group, where it was not applied. The study group of the research consists of 50 students, 25 in the experimental group and 25 in the control group, randomly selected from the 6th grades of Turgut İçgören Middle School, which continues education in the 2022-2023 academic year in the Tarsus district of Mersin province. In collecting data for the study, the“Effective Citizenship Value Scale,”developed by Çalışkan and Yıldırım (2020) to determine the levels of effective citizenship values of middle school students, was utilized. For the analysis of the collected data in the research, various analyses such as reliability analysis in the first stage using the SPSS 25.0 package program, Wilcoxon Signed Rank Test, and Mann Whitney U tests were employed. In the research results, no significant differences were observed within the control group in terms of effective citizenship values and sub-dimensions between pre-test and post-test scores. Similarly, within the experimental group, no significant differences were observed in pre-test-post-test scores in terms of effective citizenship values and sub-dimensions. While no significant differences were found in intra-group comparisons of pre-test scores, meaningful differences were detected in post-test scores in favor of the experimental group in effective citizenship values and all values except the sub-dimensions of love and fairness. Thus, it was determined that school songs have an impact on the acquisition of effective citizenship values of middle school students. The use of middle school songs is recommended for the acquisition of these values.