Kent mobilyalarında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı
Use of renewable energy sources in urban furniture
- Tez No: 850536
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde yenilenebilir enerji kaynakları ve kent mobilyaları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma sonucunda, Düzce Üniversitesi Yerleşkesi 'ne etkin bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan kent mobilyalarının çevreye entegre edilmesinin gerekliliği ortaya konmuştur. Planlamacılar, peyzaj mimarları, işletmeler ve en önemlisi kurumlar artık hepimizin yaşadığı çevreyi inşa etmenin yeni yollarını düşünmeye zorlanıyor. Çevre bilinciyle birleşen teknolojik yenilikler, bina ihtiyaçlarının enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve malzeme geri dönüşümünün sağlanması olduğu mikro mimariden makro mimariye kadar kaliteli kentsel çözümler için artık vazgeçilmezdir. Bu nedenle ekolojik konulara her zaman duyarlı olan kentsel mobilya tasarımcıları, çevre dostu kriterlere dayalı inşaatlara yönelik artan talebi etkin bir şekilde karşılayabilecek akıllı şehir tasarımları, sokak aydınlatması, fotovoltaik otopark ve dış mekan mobilya modüler sistemleri oluşturmuştur. Bu bağlamda, geleceğin tasarımcılarının eğitim gördüğü yerleşkeler de muhakkak akıllı kentsel mobilyaların bulunması büyük bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about renewable energy sources and urban furniture was given. As a result of the study, it was revealed that urban furniture that effectively uses renewable energy resources should be integrated into the environment of Düzce University Campus. Planners, landscape architects, businesses and, above all, institutions are now being forced to think of new ways to build the environment in which we all live. Technological innovations combined with environmental awareness are now indispensable for quality urban solutions, from microarchitecture to macroarchitecture, where building needs are energy efficiency, use of renewable energy sources and material recycling. For this reason, urban furniture designers, who are always sensitive to ecological issues, have developed smart city designs, street lighting, photovoltaic car parks and outdoor furniture modular systems that can effectively meet the growing demand for constructions based on environmentally friendly criteria.In this context, it is a great necessity to have smart urban furniture in the campus where future designers are educated.