Çapraz bağ oranı yüksek seramik ön polimerlerin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonları ile uygulamaları üzerine çeşitli çalışmalar
Various studies on physical and chemical characterization and applications of ceramic prepolymers with high cross-link rate
- Tez No: 850562
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Seramik ön polimerleri yüksek mühendislik polimerleri olup inert atmosferde ısıl işleme tabi tutulduklarında seramik malzemeye dönüşmektedir. Bu polimerlere polisilinler, polikarbinler ve polisilanlar örnek olarak verilebilir. Seramik ön polimerlerin kimyasal yapısı dönüşecekleri seramiğin kimyasal yapısına benzerdir. Örneğin argon gazı (Ar) altında fırınlanmaları sonucunda polisilinlerden silisyum karbür (SiC) seramiği veya polikarbinlerden elmas ve elmas benzer karbon (DLC) üretilebilmektedir. Bu çalışmada 4-(klorometil)feniltriklorsilan monomerinden yola çıkılarak bir polikarbosilan (PKS) polimeri sentezlendi. Sentezlenen bu ön polimerden argon gazı altında SiC ve hava ortamında SiO2 seramikleri üretildi. Polimerin karakterizasyonu UV/Vis, FT-IR, 1H- ve 13C-NMR spektroskopileri ile karakterize edildi. PKS polimerinden daha sonra Ar gazı altında SiC ve hava ortamında SiO2 sentezlendi. Üretilen seramiklerin karakterizasyonu dijital fotoğraf görüntüleme, optik ve polarize optik mikroskop görüntüleme, SEM, FTIR ve X ışınları spektroskopisi ile karakterize edildi. Yapılan bu karakterizasyon ve analizler sonucunda PKS polimerinin başarı ile sentezlendiği ve polimerden seramik sentezinin başarı ile yapıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic prepolymers are high-engineering polymers and turn into ceramic materials when subjected to heat treatment in an inert atmosphere. Polysilynes, polycarbynes and polysilanes can be given as examples of these polymers. The chemical structure of ceramic prepolymers is similar to the chemical structure of the ceramic they will transform into. For example, silicon carbide (SiC) ceramics can be produced from polycylines or diamonds and diamond-like carbon (DLC) can be produced from polycarbynes as a result of heating them under argon gas (Ar). In this study, a polycarbosilane (PCS) polymer was synthesized using the monomer 4-(chloromethyl) phenyltrichloro silane SiC ceramics were produced from this synthesized prepolymer under argon gas and SiO2 ceramics in air. The polymer was characterized by UV/Vis, FT-IR, 1H- and 13C-NMR spectroscopies. After that, SiC was synthesized from the PCS polymer under Ar gas and SiO2 in air. The produced ceramics were characterized by digital photo imaging, optical and polarized optical microscope imaging, SEM, FTIR and Xray spectroscopy. As a result of these characterizations and analyses, it has been shown that the PCS polymer has been successfully synthesized and the synthesis of ceramics from the polymer has been successfully carried out.