Farklı periodontal hastalıklara sahipbireylerin tükürük LRG1 (lösince zengin α-2glikoprotein1) ve CRP (c-reaktif protein)düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of saliva leucine rich α-2glycoprotei̇n1 (LRG1) and c reactive protein (CRP)levels in individuals with different periodontaldiseases
- Tez No: 850561
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş-Amaç: Bu klinik çalışmanın amacı periodontal olarak sağlıklı (S), gingivitisli (G) ve periodontitisli (P) bireylerin tükürük Lösince Zengin α-2 Glikoprotein1 (LRG1) ve C-Reaktif Protein (CRP) seviyelerinin tespiti, bu moleküllerin periodontal hastalığı periodontal sağlıktan ayırt etmedeki başarı oranlarının kıyaslanması ve klinik parametrelerle olan ilişkilerinin incelenmesidir. Materyal-Metod: Sistemik sağlıklı, sigara içmeyen, periodontitisli (P grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (S grubu, n=20) 60 bireyden tükürük örnekleri alındı. Çalışma grupları için tüm ağız klinik parametreler sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve sondalamada kanama indeksi (SKİ) ölçümleri yapıldı. Toplanan örneklerdeki LRG1 ve CRP seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi. Sonuçlar: Tükürük CRP ve LRG1 konsantrasyonları P ve G grubunda S grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
İntroduction-Aim: The aim of this clinical study is, to determine the saliva Leucine Rich α-2 Glycoprotein1 (LRG1) and C-Reactive Protein (CRP) levels of periodontally healthy (S), gingivitis (G) and periodontitis (P) individuals, to compare the success rates of these molecules in differentiating periodontal disease from periodontal health and to examine their relationships with clinical parameters. Materials-methods: Samples of saliva were obtained from 60 systemically healthy non-smoker individuals with periodontitis (P, n=20), gingivitis (G, n=20) and healthy periodontium (S, n=20). Full-mouth clinical periodontal measurements including probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI) and plaque index (PI) were also recorded. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine LRG1 and CRP levels in the biological samples. Results: The salivary CRP and LRG1 concentrations were found to be statistically significantly higher in the P and G groups compared to the S group (p0.05).