Canlı vericili karaciğer naklinde yağ asidi bağlayan proteinlerin donör ve alıcılardaki değişimleri: İskemi ve reperfüzyon hasarını değerlendiren prospektif olgu kontrollü bir çalışma
The changes in the levels of fatty acid binding proteins in donors and recipients in living donor liver transplantation: Prospective case control study evaluating markers of ischemia and reperfusion injury
  1. Tez No: 850571
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TOLGA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, canlı vericili karaciğer naklinde donörlerde ve alıcılarda iskemi/reperfüzyon hasarıyla ilişkili greft disfonksiyonu, relaparotomi ve mortaliteye yol açan postoperatif erken dönem komplikasyonlar gibi durumları aydınlatmak için olası biyobelirteçlerden A-FABP, I-FABP ve L-FABP düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde Haziran 2020 ve Şubat 2021tarihleri arasında 307 hastadan oluşan bir kohorttan (alıcılar (n=158) ve donörler (n=149)) canlı vericili karaciğer nakli yapılan 55 alıcı ve canlı donör hepatektomisi yapılan 33 donör prospektif vaka kontrol çalışmasının analizi için dahil edildi. Alıcıların 46'sında Clavien-Dindo derece 3 ve 4 komplikasyonları varken 9'unda postoperatif normal seyir vardı. Donörlerin postoperatif seyri sorunsuzdu. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve operatif özellikleri prospektif olarak kaydedildi. A-FABP, I-FABP, L-FABP, IL-6 ve MDA gibi spesifik laboratuvar parametreleri, enstitümüzün hepatoloji araştırma laboratuvarlarında enzim bağlantılı immünosorbent testi (ELISA) kullanılarak analiz edildi. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1., 8. ve 30. günlerde rutin laboratuvar tetkikleri ve spesifik laboratuvar parametreleri için serum örnekleri alındı. Bulgular: Serum I-FABP, A-FABP, L-FAP ve IL-6 belirlenen zaman periyotlarında donörler ve alıcılar arasında anlamlı fark göstermedi (p>0.05). Ancak, belirlenen tüm zaman dilimlerinde alıcılarda MDA anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to evaluate the levels of A-FABP, I-FABP, and L-FABP in donors and recipients of living donor liver transplantation (LDLT) in order to elucidate possible biomarkers for ischemia/reperfusion injury and related complications such as graft dysfunction, postoperative early complications leading to re-laparotomy and mortality. Materials and Methods: Fifty-five recipients who underwent LDLT and 33 donors who received living donor hepatectomy were included for analysis to this prospective case control study from a cohort of 307 patients (recipients [n=158] and donors [n=149]) who were operated between June 2020 and February 2021 in Inonu University Liver Transplant Institute. 46 of the recipients had Clavien-Dindo grade 3 and 4 complications and 9 had normal postoperative course. The donors had uneventful postoperative course. The demographic, clinical, laboratory and operative characteristics of the patients were prospectively recorded. Specific laboratory parameters including A-FABP, I-FABP, L-FABP, IL-6 and MDA were analyzed using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) in our institute's hepatology research laboratories. The routine laboratory work-up and serum samples for the specific laboratory parameters were collected in the preoperative, postoperative 1st, 8th and 30th days. Results: The serum I-FABP, A-FABP, L-FAP, and IL-6 did not show significant difference between the donors and recipients at designated time periods (p>0.05). However, MDA was significantly higher in the recipients in all designated time periods (p0.05).