Tıbbi uygulamalarda polimerik biyomalzeme olarak kullanılmak üzere dokusuz tekstil yapılarının geliştirilmesi
Development of nonwovens textile structures to be used as polymeric biomaterials in medical applications
- Tez No: 850572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DURAN KAYA, PROF. DR. IŞIK ÖZGÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Tez çalışmasında yara örtüsü olarak kullanılmak üzere çift katmanlı dokusuz yüzey tekstil yapıları geliştirilmiştir. Tez kapsamında geliştirilen yara örtüleri etkin madde içerikli kompaund polimer üretimi, meltblown dokusuz yüzey üretimi, iğneleme dokusuz yüzey üretimi ve yüzey birleştirme olmak üzere 4 aşamalı üretim prosesine sahiptir. Üretilen yapılar etkin madde içeriği ve üretim yöntemleri göz önüne alındığında günümüzde kullanılan yara örtülerine ekonomik ve ekolojik bir alternatif oluşturmak amacıyla ve konvansiyonel yöntemlerle endüstriyel üretime kolay uygulanabilecek şekilde geliştirilmiştir. En uygun yara örtüsünün bulunması amacıyla temas açısı, kalınlık, hava ve su buharı geçirgenliği, gerilme direnci ve kopma uzaması, antibakteriyel etkinlik, sitotoksisite ve in vitro yara iyileştirme analizleri gerçekleştirilmiştir. Ardından sonuçlar SPSS yazılımı kullanılarak tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar ışığında yara örtüsü olarak kullanıma uygun olabilecek çift katlı dokusuz tekstil yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, double layer nonwoven textile structures were developed to be used as wound dressings. The wound dressings developed within the scope of the thesis have a 4-stage production process including compound polymer production with active ingredient content, melt blown nonwoven surface production, needle punching nonwoven surface production and surface bonding. Considering the active ingredient content and production methods, the structures produced have been developed in order to create an economic and ecological alternative to the wound dressings used today and in a way that can be easily applied to industrial production with conventional methods. Contact angle, thickness, air and water vapor permeability, tensile strength and elongation at break, antibacterial activity, cytotoxicity and in vitro wound healing analyses were performed to find the most suitable wound dressing. The results were then evaluated by one-way analysis of variance using SPSS software. In the light of the results, double-layer nonwoven textile structures that may be suitable for use as wound dressings were determined.