Modern Kürt siyasal hayatında birakuji (Kardeş katli) olgusu: Şemdinli örneği (1978 ve sonrası)
Birakuji (Brother slaughtered) case in modern Kurdish political life the case of Şemdinli (1978 and after)
- Tez No: 850573
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, Kürt siyaseti ve sosyolojisinin modern bir veçhesi olan“birakuji”yi ele alıyor. Türkçe'ye“kardeş katli”olarak çevrilebilecek birakujî, 1940'lı yıllardan itibaren Kürt siyasal hayatında parti geleneğinin oluşmasıyla birlikte inşa olan bir kavramdır ve Kürtlerin hafızasında derin travmalara da yol açmıştır. Tez sahası olarak daha çok Şemdinli olmak üzere, Hakkâri vilayeti seçilmiş ve bu sahada yaşayanların birakujî olgusuna ilişkin deneyimleri, algıları ve tanıklıkları ele alınmıştır. Bu bağlamda 1978'de, KDP (Kürdistan Demokrat Partisi) ve KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliği) arasında, Şemdinli'de cereyan eden ve 800'ye yakın peşmergenin hayatını kaybettiği veya ortadan kaybolduğu örnek başta olmak üzere bazı birakujî deneyimlerine odaklanılmıştır. Araştırmada bu deneyimlere ve sürece tanıklık edenlerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, ilgili literatür ve dönemin basını taranmıştır. Bu deneyimlerin Kürt siyaseti ve sosyolojisi bakımından anlamı, etkisi ve neticeleri sosyolojik olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with“birakuji”, a modern aspect of Kurdish politics and sociology. Birakuji, which can be translated into Turkish as“brother slaughtered”, is a concept that was built with the formation of the party tradition in Kurdish political life since the 1940s and has caused deep trauma in the memories of Kurds. Hakkari province, mostly Şemdinli, was chosen as the thesis field, and the experiences, perceptions and testimonies of the people living in this area regarding the birakuji phenomenon were discussed. In this context, some birakuji experiences were focused on, especially the example that took place in Şemdinli between KDP (Kurdistan Democratic Party) and PUK (Patriotic Union of Kurdistan) in 1978, where nearly 800 peshmerga lost their lives or disappeared. In the research, in-depth interviews were conducted with those who witnessed these experiences and process, and the relevant literature and press of the period were scanned. The meaning, impact and consequences of these experiences in terms of Kurdish politics and sociology have been analyzed sociologically.