Adana, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde yetiştirilen yerel biber popülasyon ve çeşitlerinin tomato spotted wilt virus (TSWV)'e karşı dayanıklılık durumunun biyolojik ve moleküler yöntemlerle ortaya konulması
Determination of resistance of local pepper populations and varieties grown in Adana, Kahramanmaraş, Şanlıurfa and Diyarbakır provinces against tomato spotted wilt virus (TSWV) by biological and molecular methods
  1. Tez No: 850603
  2. Yazar: ELİFCAN SIZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma ile sebze türleri arasında biber (Capsicum annum L.) bitkisinde hastalığa neden olan Domates noktalı leke solgunluk virüsünün (TSWV veya Tomato spotted wilt virüs) neden olduğu artan infeksiyon sayısını ve ülkemizde ıslah edilen ve henüz ıslah edilmemiş yerel biber popülasyonlarının TSWV'e karşı dayanıklılıkları moleküler yöntemler ile araştırılmıştır. Bu amaçla, Karaisalı/Salbaş (salçalık), Kahramanmaraş (toz biber), Şanlıurfa (İsot), Diyarbakır dolmalık sarı biber ve Sena, Dila, Hayriye, 134, 124/1, 124/2, 171, CM334 çeşitlerinin genetik analizleri yapılmıştır. Bu çalışma, dayanıklı ve hassas biber çeşitlerini ko-dominant seviyede belirledi. Ek olarak, çeşitlerin durumları hem heterozigot hem de homozigot düzeyde (RR, Rr, rr) bulundu. Sonuç olarak elde edilen sonuçlar ve bilgiler yerli ıslahçı firmalar ile paylaşılarak ve ıslah çalışmalarında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on Tomato spotted wilt virus (TSWV), the causative agent of disease in pepper plants (Capsicum annum L.), a significant vegetable species. Despite the importation of materials claimed to be resistant, TSWV infections have been on the rise, with this virus identified as the primary factor contributing to the increased incidence of infections in our country. Additionally, the study explored the genetic resistance of local pepper populations, which have not undergone improvement, against Tomato spotted wilt virus (TSWV). The study investigated the genetic resistance of local pepper populations to Tomato spotted wilt virus (TSWV) and subsequently introduced these resistant traits into the country's agriculture. To achieve this objective, the research examined various populations, including Karaisalı/Salbaş (tomato paste), Kahramanmaraş (powdered pepper), Şanlıurfa (İsot), Diyarbakır bell pepper populations. Additionally, improved varieties such as Sena, Dila, Hayriye, 134, 124/1, 124/2, 171, and CM334 were also included in the study. We studied the genes of different types of peppers to see which ones are resistant or sensitive to diseases. We found out which genes dominate and how they combine (RR, Rr, rr). The results will be shared with local breeding companies and used to improve pepper varieties.