Lefebvre'in 'Şehir Hakkı' kuramı bağlamında sokak sanatının değerlendirilmesi
Evaluation of street art in the context of Lefebvre's 'Right to the City' theory
  1. Tez No: 850608
  2. Yazar: ALİ YERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, alternatif bir sanat yapma biçimi olarak görülen sokak sanatı, Lefebvre'nin“şehir hakkı”kuramı bağlamında değerlendirilmektedir. Sokak sanatının şehir hakkı kuramı üzerinden bir mekân üretim biçimi olması ele alınmaktadır. Kent mekânlarını, alternatif bir üretim alanı olarak seçmekte olan sokak sanatçılarının, insani bilimlerin pek çok alanında tartışılan ve kendi içerisinde bütünlüklü bir yapı sergileyen“şehir hakkı”kuramına ilişkin, sanat alanı içerisinden yaptıkları katkı bu tez çalışmasının ana hipotezini oluşturmaktadır. Tez kapsamında kent kavramından yola çıkarak Lefebvre'nin“şehir hakkı”kuramının genel sınırları, politik ve tarihsel süreçteki bağlamları ortaya koyulmuştur. Sitüasyonist hareketin ve flaneur kavramının pratiklerinden bahsedilerek, sokak sanatının tarihsel süreci ve pratikleri ile genel bir çerçeve çizilmiştir. Tez kapsamında üretilen çalışmalar kamusal alanda sergilenmek üzere bırakılmıştır. Üretilen çalışmaların bir kısmı ise kamusal alandan alınan referanslar ile modellenerek küçük ölçekli hale getirilip, üzerine grafiti ve sokak sanatı çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, street art, which is seen as an alternative form of art, is evaluated in the context of Lefebvre's“right to the city”theory. It is discussed that street art is a form of space production through the right to the city theory. The main hypothesis of this thesis study is the contribution of street artists, who choose urban spaces as an alternative production area, from the field of art to the“right to the city”theory, which is discussed in many fields of social sciences and exhibits an integrated structure within itself. Within the scope of the thesis, based on the concept of city, the general boundaries of Lefebvre's“right to the city”theory and its contexts in the political and historical process are revealed. By mentioning the practices of the situationist movement and the concept of flaneur, a general framework was drawn with the historical process and practices of street art. The works produced during the thesis have been left to be exhibited in public spaces. Some of the works created were modeled and miniaturized with references taken from public spaces, along with graffiti and street art works on them.