1771/1 Numaralı Samsun Şerʻiyye Sicili (H.1288 / m.1871-1872) transkripsiyon ve değerlendirme
The transcription and evaluation of Samsun Şerʻiyye Sicilis (Court registers) number 1771/1 sicili (H. 1288/m. 1871-1872)
  1. Tez No: 850675
  2. Yazar: NESİBE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEMZEM YÜCETÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Resmi devlet görevlileri tarafından oluşturulan Şerʻiyye sicilleri, Osmanlı Devletiˈnin 15. Yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar tarihi, siyasi, hukuki, idari, malî, dini ve askeri alanlarda incelenmesi ve araştırılmasında birinci elden kaynak niteliğindedir. Bu çalışma ile H. 1288 (M.1871-1872) yıllarına ait“1771/1 Numaralı Samsun Şer'iyye Sicili”ˈnin transkripsiyonu yapılarak sicilde yer alan belgeler doğrultusunda sicilin tutulduğu yıllar aralığında Samsunˈdaki sosyal, kültürel, ekonomik, dini ve idari yapı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Transkripsiyon ve değerlendirilmesi yapılan 1771/1 Numaralı Samsun Şer'iyye Siciliˈnin mikrofilmleri Ankara Milli Kütüphane Arşiv Bölümünde yer almaktadır. Sicil 118 yaprak olup ilk 59 yaprak üzerinde çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şerʻiyye registers created by official state officials are the first-hand source fort he examination and research of the Ottoman Empire in historical, legal, administrative, financial, religious and military fields from the 15 th century to the early 20 th century. The“Samsun Şerʻiyye Registry No.1771/1”, which we worked on , was transcribed from the years H. 1288 ( M. 1871-1872) and analyzed the social, cultural, economic, religious and administrative issues in Samsun during the years when the registry was kept in line with the documents in the registry. The structure was tried to be evaluated. The microfilms of Samsun Sharia Registry No. 1771/1, which were transcribed ans evaluated, are located in the Ankara National Library Archive Department. The registry consists of 118 leaves and work was done the first 59 leaves.