Bilecik Bozüyük bölgesi feldispat ve granit hammaddelerinin seramik bünyede kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the utilisation possibilities of feldspar and granite raw materials of Bilecik Bozüyük region in ceramic structure
- Tez No: 850730
- Danışmanlar: DOÇ. LEYLA KUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanın var olduğu tarihten itibaren doğal taşlar önemli bir yere sahip olmuştur. Bununla birlikte seramik de doğal taşlar gibi insanoğlunun hayatında gün geçtikçe varlığını arttırarak sürdürmektedir. Seramik üretimi günden güne yelpazesini genişletmekte ve ihtiyaç duyduğu hammadde kaynakları da artmaktadır. Jeolojik faktörlere bağlı olarak sürekli homojen ve kaliteli hammadde üretiminin zorluğu kaçınılamazdır. Son yıllarda ülkemizde seramik ve cam sanayinde kullanılan hammaddelerin niteliklerinin artırılması için zenginleştirme tesisleri kurulmakta ve azalan hammadde kaynaklarına alternatif olarak farklı hammadde arayışları içine girilmektedir. Bu hammaddelerden birkaçı da de doğallar taş olan granit ve feldispat kayaçlarıdır. Türkiye'de endüstri ve sanatsal seramik üretiminde kullanılmak üzere birçok mineral ve kayaç yataklarının varlığı bilinmektedir. Bunlardan bazıları rezervini yitirmekte, bazıları ise sektörlere hizmet etmek amacıyla işletme haline getirilerek kullanıma açılmaktadır. Seramik sektöründe önemli bir yere sahip olan feldispat ve granit hammaddeleri son dönemde daha fazla araştırma konusu olarak ele alınmaktadır. Bu araştırma da Bilecik ili Bozüyük bölgesinden temin edilen feldispat ve granit hammaddelerinin seramik bünye içerisinde ki etkilerini görmek ve kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda doğadan kayaç olarak elde edilen inşaat sektöründe kum olarak değerlendirilen Bozüyük bölgesi granit ve feldispat hammaddelerinin, seramik üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması, seramik bünye içerisine ikili sistem reçete bileşimleri oluşturularak 1050 - 1120 ve 1200oC'de denemeleri yapılmıştır. Ayrıca yaş yöntemle şekillenme de kullanılmak üzere 1050 - 1120 ve 1200oC'de seramik bünye araştırmaları yapılmıştır ve sanatsal çalışmalarda uygunluğu denenmiştir. Seramik bünye araştırmalarında Bilecik-Bozüyük Bölgesi Feldispat ve Granit'i kullanılarak yöresel hammadde kullanımının öneminin arttırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural stones have had an important place in the history of human existence. However, ceramics, like natural stones, continues to increase its presence in the lives of human beings day by day. Ceramic production is expanding its range day by day and the raw material resources it needs are also increasing. Depending on geological factors, the difficulty of continuous production of homogeneous and high quality raw materials is inevitable. In recent years, enrichment plants have been established in our country to increase the quality of raw materials used in the ceramic and glass industry and different raw materials are being sought as an alternative to decreasing raw material resources. Some of these raw materials are granite and feldspar rocks, which are natural stones. It is known that there are many mineral and rock deposits in Turkey to be used in industrial and artistic ceramic production. Some of them are losing their reserves, while others are being put into operation and put into use in order to serve the sectors. Feldspar and granite raw materials, which have an important place in the ceramic sector, have recently been the subject of more research. In this research, it is aimed to see the effects of feldspar and granite raw materials obtained from the Bozüyük region of Bilecik province and to investigate their usability in ceramic production. In line with this purpose, investigating the usability of Bozüyük region granite and feldspar raw materials, which are obtained from nature as rocks and used as sand in the construction sector, in ceramic production, dual system recipe compositions were created into the ceramic body and trials were carried out at 1050 - 1120 and 1200oC. In addition, ceramic composition researches were carried out at 1050 - 1120 and 1200oC to be used in wet forming and its suitability in artistic works was tested. It is aimed to increase the importance of the use of local raw materials by using Bilecik-Bozüyük Region Feldspar and Granite in ceramic structure researches.