Türkiye özel güvenlik sektöründe stratejik rekabet analizi
Strategic compentition analysis of private security sector in Turkey
- Tez No: 850743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de özel güvenlik sektöründe faaliyet gösteren şirket, eğitim kurumu, güvenlik sistem ve cihazı satan işletmeler ile alarm izleme merkezleri incelenmiş olup bu firmaların sektördeki rekabet durumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan vaka analizi kullanılmıştır. Araştırmada çalışılan 13 kişi ile mülakat yöntemi kullanılarak görüşme yapılmıştır. Çalışmanın amacı göz önünde bulundurularak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak veriler toplanmış ve bu veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan çalışma kapsamında,“Türkiye Özel Güvenlik Sektöründe Stratejik Rekabet Analizi”pazara giriş tehdidi, rakipler arasındaki rekabet, ikame ürün tehdidi, alıcıların pazarlık gücü ve tedarikçilerin pazarlık gücü şeklinde 5 genel kategori altında değerlendirilmiştir. Yapılan görüşmelerde toplanan veriler ışığında pazara giriş koşullarında öncelikli amacın ucuz ve en iyi güvenlik amacını sağlamak olduğu tespit edilmiştir. Sermaye gücü yüksek firmalar düşük fiyat teklifleri vererek mevcut müşterilerin eski firma alışkanlıklarını değiştirmeyi amaçlamaktadır. Sektörde rekabetin en belirleyici unsuru ücret faktörüdür. Bu faktör şirketlerin sektörde kalıcılığını belirleyen esastır. Ücret faktörü bazı şirketlerin kısıtlamalara gitmesine neden olmakta ve bu da hizmet kalitesini düşürmektedir. Pazara girişte herhangi bir kısıtlama olmaması rekabeti zorlaştıran bir başka unsurdur. Özel güvenlik eğitim kurumu açılmasında özel bir belge istenmemesi, herhangi bir kota kısıtlaması olmaması gibi sebepler sektörde faaliyet gösteren firmaların hızlı bir şekilde artmasına sebebiyet vermiştir. Güvenlik sistem ve cihazlarının insan faktörü olmadan tek başına kullanılamaması sektörde ikame ürün tehdidi olmadığının göstergesidir. Özel güvenlik alanında hizmet satın alan firmalar faaliyet gösteren şirketlerin fazla olması nedeniyle pazarlıkta güçlü konumdadır.
Özet (Çeviri)
In this study, companies operating in the private security sector in Turkey, educational institutions, companies selling security systems and devices, and alarm monitoring centers were examined and it was aimed to investigate the competitive situation of these companies in the sector. Case analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. Interviews were conducted using with 13 people worked in the research using the interview method. Considering the purpose of the study, data were collected using semi-structured interview technique and these data were subjected to content analysis. Within the scope of the study carried out,“Strategic Competitiveness Analysis in the Private Security Sector of Turkey”was evaluated under 5 general categories as market entry threat, competition among competitors, threat of substitute products, bargaining power of buyers and bargaining power of suppliers. In the light of the data collected in the interviews, it has been determined that the primary aim in the market entry conditions is to provide the cheapest and best security purpose. Firms with high capital strength aim to change the old firm habits of existing customers by offering low prices. The most determining factor of competition in the sector is the wage factor. This factor is the basis that determines the permanence of companies in the sector. The wage factor causes some companies to impose restrictions, which reduces the quality of service. The absence of any restrictions on entry to the market is another factor that makes competition difficult. Reasons such as not requiring a special document for the opening of a private security training institution, not having any quota restrictions may cause a rapid increase in the companies operating in the sector. The fact that security systems and devices cannot be used alone without human factor is an indication that there is no threat of substitute products in the sector. Companies that purchase services in the field of private security are in a strong position in bargaining due to the large number of companies operating.