Türk Medeni Kanunu bağlamında çocuğun üstün yararı
The best interests of the child in the Turkish Civil Code
- Tez No: 850752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çocuk hukukunun yapıtaşı olan çocuğun üstün yararı ilkesi başta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme olmak üzere birçok uluslararası metinde kendisine yer bulmuştur. Bu ilkeye göre çocuğa dair her eylem ve işlemde öncelikle çocuğun yararı gözetilecek, korunacak ve diğer her türlü yarardan üstün tutulacaktır. Çocuk hukuku hem özel hukuku hem de kamu hukukunu ilgilendiren karma bir hukuk dalı olduğundan çocuğun üstün yararı ilkesi de özel hukukta ve kamu hukukunda uygulama alanı bulur. Çocuğun üstün yararı ilkesi çocuk haklarından ve çocuğu ilgilendiren kanun hükümlerinden bağımsız bir ilke değildir. Çocuğa ilişkin diğer ilkelerin uygulanmasında gözetilmesi gereken bir şemsiye ilkedir. Dolayısıyla çocuk hukuku çocuğun üstün yararı ilkesi çerçevesinde şekillenir. Çocuğun üstün yararı ilkesi Türk Medeni Kanununun çocuğu ilgilendiren hükümlerinde yer almaktadır. Türk Medeni Kanunu ile birlikte yüksek yargı organları da çocuğun üstün yararı ilkesini gözeterek hüküm kurmaktadır. Çalışmamızda çocuğun üstün yararı ilkesinin Türk Medeni Kanunundaki görünümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principle of the best interests of the child which is the cornerstone of child law, has found its place in many international scripts, especially the United Nations Convention on the Rights of the Child. According to this principle, child's benefits will be observed and protected in all actions and take precedence of all types of other benefits regarding childrens Since child law is a mixed branch of law that contain both private and public law, the principle of the best interests of the child finds application in private and public law. The principle of the best interests of the child is not an independent principle from the rights of the child and the provisions of the law concerning the child. On the other hand, the principle of the best interests of the child is“umbrella principle”that should be observed in the implementation of other child-related principles.Therefore, child law is shaped within the framework of the principle of the best interests of the child. The principle of the best interests of the child is included in the provisions of the Turkish Civil Code concerning the child. Along with the Turkish Civil Code, also high judicial bodies make judgments by considering the principle of the best interests of the child In our study, the appearance of the principle of the best interests of the child in the Turkish Civil Code examined.