Dijital dönüşümün toplumsal kültüre etkisi: Gamerların metaverse bilinirliği
The effect of digital transformation on social culture: Gamers Metaverse awareness
- Tez No: 850753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijital dönüşümün giderek sınırlarını aştığı günümüzde, bu dönüşümün toplumsal kültür üzerindeki etkileri daha da belirgin hale geldi. İnsanlar dijital platformlarda hesaplarını oluşturup faaliyetlerini bu platformlara taşıdılar. Bu hızlı dijital dönüşümle birlikte ilk kez Neal Stephenson'ın Snow Crash adlı romanında bahsedilen Metaverse'ün hayata geçmesiyle dünyada önemli gelişmeler yaşanıyor. Eğitimden eğlenceye, iletişimden ticari faaliyetlere ve daha birçok alanda gelişim ve dönüşüm yaşanıyor. Metaverse'ün her alanda etkin kullanılmasıyla birlikte fırsatlar ve tehditler ortaya çıkmış ve bu tehditlerin toplumun kültürünü nasıl etkileyeceği sorusu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma dijitalleşme ve dijital dönüşüm hakkında bilgi vermek ve dijital dönüşümün toplumsal kültüre etkisini online oyuncu yani gamerların Metaverse (sanal/kurgusal evren) bilinirliği doğrultusunda tespit etmek üzere hazırlanmıştır. Araştırmanın kavramsal bölümleri literatür taraması yöntemiyle oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama bölümünde nitel araştırma yöntemlerinden mülakat yöntemi kullanılarak 10 gamer ile birebir görüşme yapılmıştır. Katılımcılara sanal/kurgusal evren ve teknolojik gelişmeler ile ilgili sorular yöneltilerek verdikleri yanıtlar tematik analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda Metaverse (sanal/kurgusal evren) bilinirliğinin gamerlar tarafından benimsenecek düzeyde geçmişe sahip olduğu, dijital kültür üzerinde etkisinin bulunduğu ve dahi yüksek etki potansiyeli taşıdığı, gelecek için önemli bir platform olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the digital transformation gradually exceeding its limits, the effects of this transformation on social culture have become even more evident. People created their accounts on digital platforms and moved their activities to these platforms. With this rapid digital transformation, important developments are taking place in the world with the realization of Metaverse, which was first mentioned in Neal Stephenson's novel Snow Crash. Development and transformation are taking place in education, entertainment, communication, commercial activities and many other areas. With the effective use of Metaverse in every field, opportunities and threats have emerged and the question of how these threats will affect the culture of the society has emerged. This research has been prepared to provide information about digitalisation and digital transformation and to determine the impact of digital transformation on social culture in line with the virtual/fictional universe awareness of online gamers. The conceptual parts of the research were formed by literature review method. In the application part of the research, one-on-one interviews were conducted with 10 gamers using the interview method from qualitative research methods. The participants were asked questions about the virtual/fictional universe and technological developments and their answers were subjected to thematic analysis. As a result of the research, it was understood that the awareness of the virtual/fictional universe has a history at a level to be adopted by gamers, has an impact on digital culture and even has a high impact potential, and is an important platform for the future.