İşe alım süreçleri için blokzincir tabanlı bir sistem önerisi
A blockchain based system proposal for recruitment processes
- Tez No: 850784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER BOZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Management Information Systems, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi, hayatı kolaylaştırdığı kadar günlük iş yapış biçimlerimizi de değiştirmektedir. Bu değişimden elbette işgücü piyasası da etkilenmektedir. Günümüzde teknolojinin kaydettiği muazzam ilerlemeye rağmen işe alım süreçlerinde izlenen yöntem aynı oranda teknolojiye ayak uyduramamıştır. İşe alım süreçlerinde adaylardan birçok bilgi ve belge talep edilmektedir. Bu bilgi ve belgelerin teyidi hem ciddi bir emekle uğraş vermeyi hem de zaman kaybı ve maliyet unsurlarını göze almayı gerektirmektedir. Adayların işletmeler tarafından değerlendirilmesinde ise çoğu zaman belirli bir standart bulunmamakta ve her şirket dilediği yöntemle iş görüşmelerini gerçekleştirmektedir. Aday değerlendirme işlemi çoğu zaman görüşmecinin öznel yargılarından etkilenmektedir. Objektif bir görüşme sağlamak için oluşturulan kontrol listeleri dahi görüşmenin anlık gidişatını dikkate almaktadır. Adayın başka görüşmelerde göstermiş olduğu performanslarının değerlendirmeye dahil olması söz konusu olamamaktadır. Bu tez çalışmasında, işe alımlarda zaman ve maliyet israfını önleyecek, daha ekonomik ve şeffaf bir işe alım yöntemi için blokzincir teknolojisine dayanan bir model önerisi sunulmaktadır. Önerilen sistem ile işletmelerin insan kaynakları yetkilileri adayların önceki görüşmelerde gösterdikleri performansları ve diğer insan kaynakları yetkililerinin verdikleri değerlendirme puanlarını görebileceklerdir. Aday değerlendirme puanlarının güvenirliği için basit matematik formülleri oluşturulmuştur. Oluşturulan model ile hem özel sektör hem de kamu kurumları için işe alım sürecinin daha ekonomik, şeffaf ve verimli bir şekilde yönetilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca işe alım süreçlerinin blokzincir teknolojisinin dağıtık ve şeffaf yapısı ile gerçekleşmesi, iş arayanlar için de daha adil bir işe alım sürecinin gerçekleşmesine temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology changes how we do our daily business and makes life easier. Of course, the labour market is also affected by this change. Despite the tremendous progress made by technology today, the method followed in recruitment processes has not kept pace with technology at the same rate. Many information and documents are requested from candidates in recruitment processes. Confirmation of this information and documents requires both serious labour, time loss and cost elements. There is often no specific standard in the evaluation of candidates by enterprises, and each company conducts job interviews with the method it wishes. The candidate evaluation process is usually affected by the subjective judgements of the interviewer. Even the checklists created to ensure an objective interview takes into account the interview's momentary course. The evaluation does not include the candidate's performance in other interviews. This thesis proposes a model based on blockchain technology for a more economical and transparent recruitment method that will prevent time and unnecessary expenses in recruitment. With the proposed system, the human resources officials of the enterprises will be able to see the performance of the candidates in previous interviews and the evaluation scores given by other human resources officials. Simple mathematical formulas have been created for the reliability of candidate evaluation scores. The model created aims to manage the recruitment process more economically, transparently and efficiently for private and public institutions. In addition, the realisation of recruitment processes with blockchain technology's distributed and transparent structure will form the basis for a fairer recruitment process for job seekers.