Analysis of non-fungible tokens in art law
Sanat hukukunda nitelikli fikri tapuların analizi
  1. Tez No: 788676
  2. Yazar: ZEYNEP EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, blok zincir teknolojisinin bir ürünü olarak ortaya çıkan ve özellikle 2021'den itibaren giderek popülerlik kazanan Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların sanat hukukundaki etkilerinin değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, sanat hukukunun gelişimi ve odaklandığı konular incelenmiş, ardından Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların tanımına, arka planındaki teknolojik mekanizmalara, çeşitlerine, kısa tarihçesine, kullanım alanlarına, oluşturulmasına ve alım satım gibi süreçlerine ilişkin bilgiler verilmiş, son olarak da mevcut Nitelikli Fikri Tapu (NFT) piyasası aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların hukuki tanımlamalarına ilişkin hususlar tartışılmış, Nitelikli Fikri Tapu (NFT) satın almanın ifade ettiği olgulara, Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların herhangi bir üçüncü tarafın hakkını ihlal etmeden oluşturulması ve satılabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlara ve çokça tartışılan seçilmiş telif hukukuna ilişkin sorulara yer verilmiştir. Daha sonra, Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'lara ilişkin işlemlerde Nitelikli Fikri Tapu (NFT) pazarları ve diğer aracıların sorumluluğu tartışılmış, akabinde Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların sanat hukukunda büyük önem teşkil eden sahiplik, otantiklik (authenticity), sanat eserinin geçmişi (provenance) ve sanatçıların üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'ların regülasyonuna ilişkin genel bilgiler verilmiş, Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'lar ile uyuşmazlık çözümü ve vergi sonuçları arasındaki durum aktarılmıştır. Son olarak da Nitelikli Fikri Tapu (NFT)'lara ilişkin şüpheler ve endişelerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study includes the analysis of the effects of Non-Fungible Tokens (NFTs), which emerged as a product of blockchain technology and gained popularity especially since 2021, on art law. In the first part of the study, the development of the art law and its subject matters are examined, followed by the definition, technological mechanisms, types, brief history, use cases, creation, trading, and the current market of Non-Fungible Tokens (NFTs). In the second part of the study, the issues related to the legal definitions of Non-Fungible Tokens (NFTs), important points to beware for creating and trading Non-Fungible Tokens (NFTs) without violating the rights of any third party, along with selected much debated copyright law questions are discussed. Afterwards, the liability of the Non-Fungible Tokens (NFTs) markets and other intermediaries in the transactions related to Non-Fungible Tokens (NFTs), followed by Non-Fungible Tokens' (NFTs) effects on important issues of art law, such as ownership, authenticity, provenance, and artists are examined. In the third and last chapter, general information on the regulation of Non-Fungible Tokens (NFTs) is provided, followed by the explanation of the interplay between Non-Fungible Tokens (NFTs) with dispute resolution and tax implications. Finally, skepticism and concerns regarding the Non-Fungible Tokens (NFTs) are mentioned.