İşe alım süreçleri ve sözsüz iletişim(Marmara ve Ege Bölgesinde bir uygulama)
Recruitment processes and tacit communication (Marmara and Aegean Religions a practice)
  1. Tez No: 451870
  2. Yazar: ÖZGE AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEÇİL ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle şirketler arasındaki rekabet ivme kazanmıştır. Teknolojide yaşanan değişimler, yeni rakip firmaların yarışa dahil olması, stratejileri belirleyen kişilerin sayısı, yeni pazarların ortaya çıkması ve görev tanımlarının sürekli değişmesinden dolayı şirketler insan kaynağına daha fazla yatırım yapmak zorunda kalmıştır. Bu yüzden, işletmeler işe alım süreçlerine daha fazla kaynak ayırmaktadırlar. Şirketler, diğer şirketlere göre rekabet üstünlüğü sağlamak için en iyi çalışanları bünyelerine dahil etmek zorundadırlar. İnsan kaynakları doğru işe doğru adayı bulmak için şirketlere işe alım süreçleri ile rehberlik etmelidir. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için insan gücüne ihtiyaçları vardır. Rekabet şartlarının günden güne zorlaşması nedeniyle mevcut işe alım yöntemleri yeterli değildir. İş gören seçme sürecinde adayların özgeçmişleri, uygulanan testler, mülakatlar adayların gerçek iş performansı hakkında %100 bilgiye ulaşmamıza imkan sağlamıyor. İşe alım sürecinde adayın beden dili aday hakkında bir karara varmamızı kolaylaştırıyor. Bu çalışmanın amacı ise; İşletmelerin iş gören bulma sürecinde görev için en uygun çalışanın seçilmesini hedefleyen işe alım süreçlerini inceleyerek Marmara ve Ege bölgesinde yer alan farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin 100 insan kaynakları profesyonellerinin, mevcut işe alım süreçlerinde tercihlerini ve işe alım sürecindeki beden dilinin etkisini ölçmektir. Anahtar Kelimeler : İnsan Kaynakları, İşe Alım, İşgören, İşe Alım Süreci
Özet (Çeviri)
In our age the competition between companies gained acceleration as a result of the globalization. Corporations are forced to invest more on human resources as a result of developments in the techonologies, addition of the new competitive companies, the number of people deciding for the strategies, emergence of the new markets and the constant change of job definition. The companies are obliged to recruit best employees to outmaneuver the other competing companies. Human Resources should guide the in recruitment process to find the right candidates. The companies need manpower to achive their goals. The existing recruitment processes are inadequate and getting more difficult day-by-day due to the growing competition conditions. Resumes of employees, applied tests, and interviews are not allowing us to reach %100 information about the candidate's performance. In the process of recruitment the body language of the candidate makes it easier for us the give a decision. The aim of this study is to evaluate the preferences of the recruiters during the process of recruitment and the effect of the body language to this process. This will be implied to different corporations's in 100 Human Resources departments in the Aegean and Marmara region. Key Words : Human Resources, Recuitment, Employee, Recuitment Process