Scaffolding for pre-service teachers' reflection toward culturally responsive teaching
Hizmet öncesi öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı öğretme hakkındaki yansıtıcı düşüncelerini destekleme
  1. Tez No: 850791
  2. Yazar: DUYGU UMUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHANMIN KIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Georgia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Hizmet öncesi öğretmenlerin öğretmeyi öğrenmelerinde yansıtıcı düşünme bir temeldir. ABD sınıflarındaki artan farklılıklar göz önüne alındığında, hizmet öncesi öğretmenlerin gelecekteki sınıflarında kültürel değerlere duyarlı şekilde öğretmeye hazırlanmaları gerekmektedir. Kültürel değerlere duyarlı öğretme; derinlemesine ve eleştirel yansıtıcı düşünmeyi zorunlu kılmaktadır. Gerçek öğretme deneyiminden yoksun olduklarından dolayı, hizmet öncesi öğretmenler genellikle tanımlayıcı bir şekilde düşünüp yansıtırlar. Gelecekteki kültürel değerlere duyarlı öğretme işine ilişkin olarak öğretmen eğitimindeki önemine rağmen, etkin bir kültürel değerlere duyarlı öğretmeye ilişkin eleştirel yansıtıcı düşünmeyi geliştirmek adına desteklerin nasıl tasarlanması gerektiği ile alakalı az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez araştırması; hizmet öncesi öğretmenlerin gelecekteki kültürel değerlere duyarlı öğretmeye ilişkin yansıtıcı düşüncelerinin desteklenmesi adına biliş üstü, kavramsal ve yöntemsel desteklerin nasıl tasarlanması gerektiğini incelemektedir. Sorular, videolar, kısa açıklamalar, ipuçları ve görseller gibi bazı destekleyici mekanizmaları içeren iReflectNow adında dijital bir araç geliştirilmiştir. Şimdiye kadar iReflectNow aracını tasarlamak ve geliştirmek adına iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu tezde makale formatı uygulanmaktadır ve tez, üç adet yayımlanabilir makaleden oluşmaktadır. Birinci makale (Bölüm 2) iReflectNow aracının kuramsal temellerini tanımlar ve bu aracın tasarımı için literatür odaklı ilkeler sunmaktadır. İkinci makale (Bölüm 3), destekleyici mekanizmalar olarak soruların ve kültürel vaka senaryolarının incelendiği bir pilot çalışmanın bulgularını raporlamaktadır. ABD'nin güneydoğusunda bulunan bir devlet üniversitesindeki hizmet öncesi okul öncesi ve ilkokul öğretmenleriyle yapılan bu çalışma iReflectNow aracının tasarımı için bazı revizyonlar önermektedir. Üçüncü makale (Bölüm 4), hizmet öncesi öğretmenlerin kültürel değerlere duyarlı öğretme hakkındaki yansıtıcı düşüncelerinin ikinci makalede önerilen revizyonlara bağlı olarak tasarlanmış olan iReflectNow aracının prototipini kullanmaları öncesi ve sonrasında nasıl değişiklik gösterdiğini araştıran deneysel bir çalışma sunmaktadır. Her iki çalışma da çoklu-durum nitel çalışmalardır. Tüm bulgular; birçok faktörün etkileşimde bulunduğu karmaşık bir süreç olmasından dolayı, desteklemenin Kültürel Değerlere Duyarlı Öğretmeye ilişkin gelişimi ve derinliğini şekillendiren yegane boyut olamayacağını göstermektedir. Tezin sonuç kısmında, kısıtlamalar, araştırma ve pratik uygulamaları ve gelecek araştırma önerileri tartışılmıştır (Bölüm 5).
Özet (Çeviri)
Reflection is fundamental in pre-service teachers' learning to teach. Given the increasing diversity in US classrooms, pre-service teachers need to be prepared to teach culturally responsively in the future classrooms. Culturally responsive teaching entails in-depth, critical reflection. As they lack real teaching experience, pre-service teachers usually reflect descriptively. Despite its importance in teacher education for future culturally responsive teaching, there are few studies that investigate how scaffolds should be designed to promote critical reflection for effective culturally responsive teaching. This dissertation research examines how metacognitive, conceptual, and procedural scaffolds should be designed to support pre-service teachers' reflection for their future culturally responsive teaching. A digital tool, iReflectNow, which includes several scaffolding mechanisms, such as prompts, videos, annotations, hints, and displays was developed. Two studies have been conducted so far to design and refine iReflectNow. This dissertation employs the manuscript format and consists of three publishable papers. The first manuscript (Chapter 2) describes theoretical foundations of iReflectNow and offers literature-driven guidelines for its design. The second manuscript (Chapter 3) reports findings ofa pilot study in which prompts and cultural case scenarios were examined as scaffolding mechanisms. The study which was conducted with early childhood and elementary pre-service teachers at a large public university in the southeastern US proposed some revisions for the design of iReflectNow. The third manuscript (Chapter 4) presents an empirical study that explored how pre-service teacher's reflection for culturally responsive teaching evolved when and after they used a prototype of iReflectNow, which was designed based on the suggested revisions in the second manuscript. Both studies were multi-case qualitative studies. Overall findings suggest that scaffolding may not be the only dimension that shapes evolution and depth of reflection for CRT as it is a complex process during which several elements interplay. In the conclusion of the dissertation, limitations, research and practice implications, and future research directions are discussed (Chapter 5).