KOSGEB'in kurumsal imajı: KOBİ'ler tarafından değerlendirme
Corporate image of KOSGEB: Evaluation by SMEs
  1. Tez No: 850799
  2. Yazar: MÜCAHİT ALPER KARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İşletmeler, strateji geliştirmek ve isabetli karar almak için, hedef kitlelerinin kendileri hakkındaki izlenimlerini bilmek ister. Kurumsal imaj kavramı, hedef kitlelerin, paydaş gruplarının ve kamuoyunun işletmeler hakkındaki izlenimlerinin toplamıdır. İyi bir kurum imajına sahip işletmeler rekabette öne geçebilir. Ürün ve hizmetlerini farklılaştırabilir. Son yıllarda kamu kurumları da sundukları hizmete dair kamuoyu algısını ve izlenimini önemsemektedir. Kamu kurumlarında hizmet kalitesinin artırılması ve gelecek vizyonu oluşturmak için kurumsal imajın tespiti ve geri bildirim almak önem taşımaktadır. Bu çalışma, KOSGEB'in kurumsal imajının KOBİ'lerin bakış açısından tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kapsamı, KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve aktif durumda bulunan KOBİ'ler ile sınırlıdır. Araştırma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan ibarettir. Araştırmanın teori kısmı iki alt bölümden oluşmaktadır. Birinci alt bölümde kurumsal imaj ve yakın ilişki içinde olduğu kurumsal kimlik, kurumsal itibar kavramlarına değinilmiştir. İkinci alt bölümde ise, KOBİ kavramı, KOBİ'lerin ülke ekonomisindeki yeri, önemi ve KOSGEB'e ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında ise kurumsal imajın tespitine yönelik anket sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analize tabi tutularak değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu bağlamda, KOSGEB'den destek alan KOBİ'ler ile destek almayan KOBİ'ler arasında anlamlı bir farklılığın olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak faaliyet konusu imalat ve diğer hizmet faaliyetleri olan KOBİ'lerin kurumsal imaj algısı diğerlerine göre yüksektir.
Özet (Çeviri)
Businesses want to know their target audience's impressions of them in order to develop strategies and make accurate decisions. The concept of corporate image is the sum of the impressions of target audiences, stakeholder groups and the public about businesses. Businesses with a good corporate image can get ahead of the competition. It can differentiate its products and services. In recent years, public institutions also care about public perception and impression of the service they provide. Determining the corporate image and receiving feedback for public institutions is important in order to improve service quality and create a future vision. This study was carried out to determine the corporate image of KOSGEB from the perspective of SMEs. The scope of the study is limited to SMEs that registered and active in the KOSGEB database. The research consists of two parts: theory and practice. The theory part of the research consists of two subsections. In the first subsection, the concepts of corporate image and its close relationship with corporate identity and corporate reputation are mentioned. In the second subsection, information about the concept of SMEs, the place and importance of SMEs in the country's economy and KOSGEB are included. In the implementation phase of the study, the data obtained as a result of the survey to determine the corporate image was analyzed with the SPSS statistical program and evaluations were made. In this context, it has been observed that there is a significant difference between SMEs that receive support from KOSGEB and SMEs that do not receive support. In addition, the corporate image perception of SMEs whose field of activity is manufacturing and other service activities is higher than others.