Ekmek fırınlarında enerji ekonomisi
Energy economics of bakery ovens
- Tez No: 85084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Dünyadaki enerji kaynaklarının ekonomik olarak kullanılması konusunda artan hassasiyetle birlikte Türkiye'de de enerji geri kazanım sistemlerine önem verilmiştir. Bu çalışmada; ekmek pişirilme aşamasma gelinceye kadar ki kullanılan ekipmanlar, pişirme fırını hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Çalışmamıza temel teşkil etmek üzere döner arabalı bir ekmek fırını ele alınmış bu fırında firm içi sıcaklıklar ve baca gazı sıcaklıkları ölçülmüştür. Bu ölçümlere göre baca gazı sıcaklıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bacayı terk eden yüksek sıcaklıktaki atık gazların ısısından faydalanmak için örnek sistem dizaynı, termik hesapları yapılmış ve ilk yatırım maliyeti hesaplanmıştır. Yapılan hesaplarla sistemin ekonomik olduğu ve uygulanabilirliği konusunda bir sonuca varılmıştır ve sistemin kendisini iki günde amorti edebildiği bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the increasing sensitivity on the economical utilization of the world's energy resources, energy recovery systems have become more important in Turkey, as well. In this study; information on the equipments used during the preperation of bread and baking ovens is given. A baking oven with rotating racks was selected the inner surface temperature of oven and flue gas temperature were measured. It was determined that the flue gas temperatures were very high. To make use of the heat of the exhaust gas a sample system was designed. Thermal calculations of the system were done and its initial investment cost was calculated. The result of the calculations revealed that this system was economical and its pay back period was two days. vm