Bir kent rehberinin oluşturulmasında bilgisayar teknolojilerinin kullanılması
Using computer techniques in creating a city guide
  1. Tez No: 85090
  2. Yazar: MEHMET MURAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada bilgisayar ortamında mimari bir sunum yapmak için gerekli olan teknikler incelenmiş ve bu tekniklerin bir kent bölgesinin mimari anlamda sunulması için nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Bu nedenle İstanbul Kenti içerisindeki tarihi yarımada da bulunan mimari yapıların sunumunu amaçlayan bir model uygulama yapılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde bilgisayar ortamında kullanılan bir sunum tekniği olan hipermetin dokümanları ile hipermetin dokümanlarının bileşenleri olan bilgi ve arayüz tasarımları incelenmiştir. Mimarlıkta hipermetin dokümanlarının nasıl kullanıldığı istatiksel olarak araştırılmış ve ömeklenmiştir. Üçüncü bölümünde hipermetin dokümanlarının bir kent bölgesinin mimari anlamda sunulmasında nasıl kullanıldığı araştırılmış ve Internet ortamında yer almakta olan kent rehberleri içerik düzeyi, bilgi ve arayüz tasarımı yönünde incelenmiştir. Dördüncü bölümünde, ikinci ve üçüncü bölümlerde elde edilen veriler doğrultusunda İstanbul tarihi yanmada içerisindeki mimari yapılan tanıtan örnek bir kent rehberi oluşturulmuş ve bu kent rehberi içerik düzeyi, bilgi ve arayüz tasarımları yönünden açıklanmıştır. Beşinci bölümünde, hazırlanmış olan model kent rehberi içerisinde örnek bir dolaşım yapılmış ve dördüncü bölümde açıklanan bilgi ve arayüz tasarımının uygulamanın tamamında görülmesi sağlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde, mimari sunumda hipermetin dökümanı kullanımının getirdiği sonuçlar aktarılmış, bir kent bölgesinin mimari yapılarının bilgisayar ortamında sunumunda nasıl bir yol izlenebileceği özetlenmiş ve model uygulama ile incelenmiş olan kent rehberlerinin karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research tecnichs required for a architectural presantation in computer medium are and use of these technics n presentation of a town district in architectural aspects are studied. In this frame a model study carried on about presentation of architectural constructions in historical distrcit. In second part of the research hypertext documents which is a presentation tech used in computer medium and information and interface design which are components of hypertext are studied. Ways of hypertext in architecture are studied statistically and sampled. In third part way of use of hypertext in architectural presentation of a town district and city guides existing in Internet medium studied at contents, information and interface design aspects. In fourth part a sample city guide created which is presenting historical buildings in historical district of Istanbul with the information got from 2nd and 4th parts and this city guide is explained on contents information and interface design concept. In fifth part a sample tour is done and let the information and interface design explained in 4th part to be seen in whole of the application. In last part results of the use of hypertext in architectural presentation are listed, the way to fallow in presentation of architectural buildings in computer medium is summerized and comperason model study and sample city guide is done.