On the Ontology of Linguistic Frameworks: Toward a Comprehensive Version of Empiricism
Dilbilimsel Çerçevelerin Ontolojisi Üzerine: Kapsamlı bir Deneycilik Versiyonu Doğrultusunda
- Tez No: 850909
- Danışmanlar: PROF. DR. SHAPOUR ETEMAD, PROF. DR. RICHARD CREATH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Iranian Research Institute of Philosophy
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Tez, Wittgenstein'ın analitik felsefe üzerindeki hakimiyetinin arka planına karşı Carnap'ın Mantıksal Dil Sözdizimi (1934) adlı gelenekselciliğin ortaya çıkışına ilişkindir. Carnap'ın, dil inşasında geleneksel faktörü dışarda bırakan Wittgenstein'ın mutlakiyetçi dil anlayışının inkarını incelemektedir. Soru ise mantığın ve matematiğin geleneksel doğasının bizi nereye götürdüğüdür. Bu nedenle, dilin mantıksal ve deneysel kısımları arasındaki ilişkisinin sorununu ortaya çıkarmaktır. Öyle görünüyor ki, gerçeklik ile dilin ampirik kısımları arasındaki ilişkinin açık bir şekilde varlıksal bir yorumu olmadan ilişki tatmin edici bir şekilde çözümlenemez. Böylelikle tez, Carnap'ın bilim felsefesini yalnızca karmaşık anlamsal konulara değil de, aynı zamanda teorik varlıkların doğasının minimal metafiziksel bir anlayışına da geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis is concerned with the emergence of Carnap's conventionalism in his Logical Syntax of Language (1934) against the background of Wittgenstein's dominance over analaytic philosophy. It survyes Carnap's denial of Wittgenstein's absolutist conception of language, which leaves out the conventional factor in language construction. The question is where do the conventional nature of logic and mathematics lead us. Thus, it unfolds the question of the relation between logical and empirical parts of language. It seems that the relation cannot be settled satisfactorily without a bluntly ontic interpretation of the relation between reality and the empirical parts of language. Thus the thesis develops Carnap's philosophy of science not only into sophisticated semantic issues but also into a minimal metaphysical understanding of the nature of the theoretical entities.