6 Şubat Depremleri Sonrası Kahramanmaraş'ta Konuta Erişimin Değerlendirilmesi
Assessment of Access to Housing in Kahramanmaraş After the February 6th Earthquakes
  1. Tez No: 850908
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZDEMİR BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DENİZ YAMAN GALANTINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, bölgedeki hane halklarının konuta erişim durumunu incelemek bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, afet sonrası barınma politikalarının, geçici ve kalıcı konut uygulamalarının, piyasa dinamiklerinin ve sosyal eşitsizliklerin konuta erişim üzerindeki etkilerinin ortaya konulması ve konut erişiminde karşılaşılan sorunların çözüm yollarıyla birlikte değerlendirilerek politika önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın kapsamı, afet sonrası barınma süreçlerini şekillendiren kurumsal, ekonomik ve toplumsal dinamiklerin konuta erişim üzerindeki etkilerinin çok boyutlu olarak incelenmesini içermektedir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş olup hem nitel hem de nicel veriler birlikte kullanılacaktır. Nicel analiz kapsamında; konut fiyatları, arz-talep dengesi ile Türkiye İstatistik Kurumu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sağlanan veriler değerlendirilecektir. Nitel analiz kapsamında ise anketler/mülakatlar ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla depremden etkilenen hane halklarının yanı sıra belediye yetkilileri, tapu ve kadastro çalışanları, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, değerleme uzmanları ve müteahhitler gibi farklı aktörlerin görüşleri alınacaktır. Bu doğrultuda araştırma, deprem sonrası konuta erişim sorunlarını hem bireysel deneyimler hem de kurumsal aktörlerin perspektifleri üzerinden ele alarak, nitel ve nicel yöntemlerin bütünleşik kullanımıyla kapsamlı ve çok boyutlu bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to examine the housing access of households in the region following the February 6, 2023 earthquakes centered in Kahramanmaraş. Accordingly, the aim is to reveal the effects of post-disaster housing policies, temporary and permanent housing practices, market dynamics, and social inequalities on access to housing, and to develop policy recommendations by evaluating the problems encountered in housing access along with their solutions. The scope of the study includes a multi-dimensional examination of the effects of institutional, economic, and social dynamics shaping post-disaster housing processes on access to housing. A mixed-methods approach has been adopted in the research, using both qualitative and quantitative data. Within the scope of quantitative analysis, housing prices, supply-demand balance, and data provided by the Turkish Statistical Institute, the Housing Development Administration, and the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change will be evaluated. Within the scope of qualitative analysis, the views of various actors, including households affected by the earthquake, as well as municipal officials, land registry and cadastre employees, local administrators, representatives of civil society organizations, valuation experts, and contractors, will be obtained through surveys/interviews and focus group discussions. Accordingly, the research aims to provide a comprehensive and multi-dimensional assessment by addressing the problems of access to housing after the earthquake through both individual experiences and the perspectives of institutional actors, using an integrated approach of qualitative and quantitative methods.