Hiperboloid Kabuğun (soğutma kulesi) sonlu farklar tekniğiyle membran çözümü
Membrane solution by using finite differences of hyperboloid shell(refrigeration tower)
- Tez No: 85094
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dönel kabukların sayısal tekniklerden yararlanarak çeşitli yük etkisi altında çözümü için kullanılacak denklemlerin kabuk genel denklemlerinden elde edilmesi mümkündür. Kabuk malzemesi - homogen, izotrop ve sürekli kabul edilir - Hook kanunu geçerlidir - hesaplarda süperpozisyon kanunu geçerlidir - Betty karşıtlık teoremi geçerlidir - deformasyonlar kabuk kalınlığı boyunca lineerdir - HKL geçerlidir - mambran kabukta, kabuk kalınlığının çok küçük olduğu kabul edilir. Genel dönel yüzey denklemlerinin elde edilmesi için genel yüzeylerin parametrik denklemlerinden yararlanılabilir. Bunun için yüzey üzerindeki sonsuz küçük dört kenarlı elemandan yola çıkarak öncelikle Lame katsayıları tayin edilir. Buradan genel dönel kabukların denge denklemlerini, stabilite denklemlerini, bünye denklemlerini, geometrik uygunluk denklemlerini (kinematik bağıntılarını) ve yüzey parametrik denklemlerini elde etmek mümkündür. Dönel yüzeyli kabuk denklemlerini daha basit ve anlaşılır formda ifade etmek için genel yüzey kabuk denklemlerinde kullanılan eksen takımı olan (x,y) eğrisel koordinatlarını yeni eksen takımına (q>,6) dönüştürerek oluşturmak gerekir. Bunun dışında mambran denge denklemlerinde olması problemlerin nispeten daha kolay çözümünü sağlar. Hiperbolik soğutma kulesi gibi bir dönel kabuğun simetrik yük altında mambran çözümünü yaparken kullanılan denge denklemi n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Revolution shells are under load effects are solved by using numerical methods. Shell general equations can be used for solution. Shell material - it is accepted that homogenous, isotropy and continuous. - Hook law is in common use - superposition law is used at the calculations - Betty contrast theorem is used - deformations are linear along the shell thickness - HKL is in common use - Shell thickness is accepted very small at the membrane shell. Equations of the general revolution surface is obtained by using parametrical equations of the general surfaces. Therefore, infinite small four edge element on the surface is thought. Firstly, Lame coefficient is determined. From here, equilibrium, stability structure, geometric agreeableness and surface parametric equations of the general revolution shells can be obtained. We can express revolution surface shell equations in simple and understanding form. Therefore inclined coordinates (x,y) are used general shell equations are transformed to new axis set. Externally, at the membrane equilibrium equations Mçe = M9 = Me = Vç = Ve = 0 becomes easy solving of the problems. Equilibrium equation for solving of the membrane of revolution shell like a refrigeration tower under symmetrical load is used N