Hasat sonrası melatonin uygulamasının soğukta muhafaza süresince avokado meyvelerinin biyokimyasal içerikleri ve bazı kalite kriterleri üzerine etkisi
Effect of postharvest melatonin treatment on biochemical contents and some quality criteria of avocado fruits during cold storage
  1. Tez No: 850986
  2. Yazar: KÜBRA FEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKGÜL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, hasat sonrası çabuk bozulabilen avokado meyvesine, hasat sonrası 0,25 mM, 0,5 mM ve 1,0 mM dozlarında melatonin uygulanmış ve meyveler, 30 gün, 60 gün ve 90 gün sürelerde depolanmıştır. Ayrıca, bazı meyveler kontrol grubu olarak, yine aynı gün sürelerde herhangi bir işleme tabi tutulmadan depolanmışlardır. Meyvelerde depolama sırasında; ağırlık kaybı, çürüme oranı, meyve sertliği, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), pH ve meyve renk özellikleri (L*, a*, b*, kroma ve Hueo) ve belirli biyokimyasal özellikler (toplam fenolik içeriği, toplam antosiyanin içeriği, toplam protein içeriği ve DPPH aktivitesi değeri) araştırılmıştır. Çalışmada, farklı melatonin uygulamalarına göre farklı depolama sürelerinde kontrol grubu meyvelerde, genel olarak ağırlık kaybı, çürüme oranı, SÇKM, TEA ve renk değerlerinde artışlar; toplam fenolik içeriği, toplam antosiyanin içeriği, toplam protein içeriği, DPPH aktivitesi değeri ve meyve sertliği açısından ise azalışlar gözlenmiştir. Çalışmada, sonuç olarak, 30 günlük, 60 günlük ve 90 günlük depolama süreleri ve kalite parametrelerine göre değişmekle birlikte, en çok 1,0 mM melatonin uygulamasının depolanan avokado meyvesinde kalite özelliklerini daha iyi koruduğu saptanmıştır. Ayrıca, kullanılan tüm melatonin dozlarının (0,25 mM, 0,5 mM ve 1,0 mM) avokado meyvesinin kalitesini ve depolama ömrünü korumak için hasat sonrası bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, post-harvest doses of 0,25 mM, 0,5 mM and 1,0 mM melatonin were applied to perishable avocado fruit and the fruits were stored for 30 days, 60 days and 90 days. Additionally, some fruits were stored as a control group on the same day without any processing. During storage in fruits, weight loss, decay rate, fruit firmness, amount of water-soluble solids (SSC), titratable acidity (TA), pH and fruit color characteristics (L*, a*, b*, chroma and Hueo) and specific biochemical properties (total phenolic content, total anthocyanin content, total protein content and DPPH activity value) were investigated. In the study, according to different melatonin applications at different storage periods, generally, there were increases in weight loss, decay rate, SSC, TA and color values in control group fruits, and there were decreases in same group fruits in terms of total phenolic content, total anthocyanin content, total protein content, DPPH activity value and fruit firmness. As a result of the study, it was determined that although it varied according to 30-day, 60-day and 90-day storage periods and quality parameters, the application of 1,0 mM melatonin at most preserved the quality characteristics of the stored avocado fruit better. It was also concluded that all melatonin doses used (0,25 mM, 0,5 mM and 1,0 mM) could be used as a post-harvest tool to preserve the quality and storage life of avocado fruit.