Ihlara vadisi (Aksaray) örümcekleri (Araneae) üzerine faunistik çalışmalar
The faunistic studies on spiders (Araneae) of the Ihlara Vadisi (Aksaray) district
- Tez No: 850987
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Mayıs, Ağustos, Ekim aylarında, 2022 ve 2023 yıllarında, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi üzerinde yapılan arazi çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda; belirlenen noktalarda yapılan arazi çalışmalarında 170 (81♀, 44♂, 45 juvenil) örümcek örneği toplanmıştır. Örümcek örnekleri sistematik ve ekolojik açıdan incelenmiş, türlerin morfolojileri tanımlanmış, incelenen materyal bilgileri, sinonim ve coğrafik yayılışları verilmiştir. Erkek bireylerin çiftleşme organı (palp) ile dişi bireylerin dış genital organı (epijin) incelenmiş, tür tanımları yapılarak fotoğraflarına yer verilmiştir. Gerçekleştirilen laboratuvar çalışması sonucunda 19 örümcek familyasına ait 39 cins ve 45 tür teşhis edilmiştir. Tespit edilen örümcek türleri içerisinden 2 tür Türkiye örümcek faunası için yeni kayıttır: Bunlar, (Clubionidae), Zelotes eugenei (Kovblyuk, 2009) (Gnaphosidae) ve Leviellus kochi (Thorell, 1870) (Phonognathidae)'dir. Clubiona frutetorum (L. Koch, 1867) türü için Türkiye örümcek faunası için yeni lokalite kaydıdır. Leviellus kochi (Thorell, 1870) yeni kayıt ve Clubiona frutetorum (L. Koch, 1867) yeni lokalite kaydı makaleleri yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in May, August and October, in 2022 and 2023, with field studies carried out on the Ihlara Valley in Güzelyurt district of Aksaray province. As a result of the research; 170 (81♀, 44♂, 45 juvenile) spider specimens were collected during field studies at designated points. Spider samples were examined systematically and ecologically, the morphologies of the species were described, information about the examined materials, synonyms and geographical distribution were given. The copulatory organ (palp) of male individuals and the external genital organ (epigyne) of female individuals were examined, species descriptions were made and photographs were included. As a result of the laboratory study, 39 genera and 45 species belonging to 19 spider families were identified. Among the spider species detected, 2 species are new records for the spider fauna of Turkey: These are, Zelotes eugenei (Kovblyuk, 2009) (Gnaphosidae) and Leviellus kochi (Thorell, 1870) (Phonognathidae). It is a new locality record for the spider fauna of Turkey for the species Clubiona frutetorum (L. Koch, 1867) (Clubionidae). The new record of Leviellus kochi (Thorell, 1870) and the new locality record of Clubiona frutetorum (L. Koch, 1867) have been published.