Kentsel alanlarda bulunan yenilikçi kent mobilyalarının araştırılması: Bağcılar ilçesi örneği
Investigating innovative urban furnishings in urban areas; Example of Bağcılar district
  1. Tez No: 851009
  2. Yazar: ÖZTÜRK ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
1992 yılından itibaren ilçe statüsüne kavuşmuş olan Bağcılar, merkezi bir konumda bulunmaktadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde biri ilçe sınırları içerisinde yaşamaktadır. Yapılmakta olan raylı sistem ağları ile ulaşım sorunu çözüleceği düşünülen Bağcılar'ın, yapılmakta olan büyük konut projelerinin bitmesine müteakip bir cazibe merkezi haline geleceği ve daha fazla göç alacağı için nufüsunun daha da artacağı aşikardır. Kentin her mekanında kullanılan kent mobilyaları, toplumsal ve bireyler arası iletişimini sağlayan ve hatta kolaylaştıran bir olgu olmasından dolayı son derece önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında Bağcılar'da yaşayan nufüsun günlük yaşamında bir şekilde kullandığı kent mobilyalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmadaki esas amaç şehir sorunlarından biri olan, ayrıca fiziki olarak günlük yaşamda sürekli kullanılan kent mobilyalarının güncel tasarımları ve bu kent mobilyalarının yaşam kalitemize olan etkisi hakkında araştırma yapmaktır. İlk etapta kent ve kentsel mobilyalar hakkında genel bilgiler verilerek, arasındaki ilişki ile gelişimi izah edilmeye çalışılmıştır. Kentsel mekanların ve bu mekanlarda kullanılan kent mobilyalarının insan hayatındaki önemi vurgulanmış ve bu kent mobilyalarının yaşam kalitemizle olan ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kent mobilyası kavramı farklı açılardan incelenerek bazı sınıflandırılmalara sokulmuştur. Bu çalışmalara paralel olarak kent mobilyaları genel olarak ele alınmış, işlevinin arttırılması, kent estetiğine olumlu katkı sağlaması ve yaşam kalitemizi artırması açısından bazı kriterler oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak kent mobilyalarının; kente yakışan ve çağdaş şehircilik ilkeleri doğrultusunda, yaşayan canlı faktörleri öncelikli olarak gözetilmesi sonucu ne şekilde üretilip uygulanması gerektiği ifade edilerek, yaşam kalitemize nasıl daha olumlu katkı sağlayabileceği yönünde daha sistematik çalışmalar yapılması gerekliliği Bağcılar ilçesi örnekleriyle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bagcilar, which has reached the district status since 1992, is in a central position. About one percent of Turkey's population lives within the boundaries of the district. It is obvious that Bağcılar, that is thought to solve the transportation problem with the rail systems networks under construction, will become a center of attraction after the completion of the large residential projects under construction and that the population will become more and more migrated. Urban furniture used in every place of the city is very important because it is a fact that makes social and interpersonal communication possible and even facilitates it. All this information reveals the prominence of the urban furniture that Bagcilar uses in his day-to-day life. One of the main aims of this study is to research about the contemporary designs of urban furniture which are used continuously in daily life and the effect of these city furniture on the quality of life. In the first place, general information about urban and urban furniture has been given and tried to explain the relationship and development between them. Urban spaces and urban furniture used in these spaces emphasized the importance of human life and tried to reveal the relation of these urban furniture with our living quarters. The concept of urban furniture has been examined from different angles and some classification has been made. In parallel with these studies, urban furniture has been handled in general and some criteria have been tried to be established in order to increase its function, to make a positive contribution to urban aesthetics and to increase the quality of life. As a result, city furniture; The necessity of conducting more systematic studies on how living factors should be produced and applied in the first place and in terms of how they should be produced and applied in the direction of contemporary urban planning principles should be explained with examples of Bağcılar district.