Teknik altyapı projelerinin ölçme tekniği yönüyle incelenmesi
The Projects of utilities are analized by surveying
- Tez No: 85105
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Altı ana bölümden meydana gelen tezimde, ülkemizde teknik altyapı projeleri ölçme tekniği açısından genel olarak incelenmiştir. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde, yol planlaması ve projelendirilmesi açıklanmış, yolların; aplikasyonu, altyapısı, yüzeysel ve yeraltısuyu drenajı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, içmesuyu ve kanalizasyon projeleri incelenmiştir. İçme ve kullanma sularının temin edilmesi, kullanılmış suların ve yağmur sularının uzaklaştırılması genel olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, doğal gaz hakkında genel bilgiler verilerek, doğal gaz projeleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde, teknik altyapı projelerinde kullanılan sayısal fotogrametrik haritalar ile GPS ölçme tekniği anlatılmış, teknik altyapı bilgi sistemi kısaca açıklanarak, ÎGDAŞ tarafından gerçekleştirilen Doğal Gaz Bilgi Sistemi anlatılmıştır. Altıncı bölümde anlatılan projelerle ilgili farklı bölgelere ait dört ayrı proje örnek olarak verilmiştir. Son bölüm ise yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlan içermektedir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consist of six main chapters. In the study, the projects of utilities were analized in Turkey. The first chapter is introduction. In the second chapter, planning, project, applique, substructure, drenage of road have been explained. The third chapter is about water supply and seweraga. Providing of drinking and using water and also removing of used and rain water have been explained. The recessary information was given about naturel gas and project of naturel gas take place in fourth chapter. In the fifth chapter, Digital Photogrametric Maps, Global Positioning System and Technique Facilities information System were explained in the utilities projects. Also Naturel Gas Infarmotain System has been told. In the sixth chapter, the theory that has been told in the first five chapters was supported with practial application which has been done in four different district. The final chapter contains results of thesis. m