A methodology proposal for phasing of urban regeneration projects: Lahore case
Kentsel yenıleme projelerının etaplamasına yönelık yenı bır yöntem önerısı: Lahor örneğı
- Tez No: 812335
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYŞEGÜL ÖZBAKIR ACIMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1980'lerden bu yana, Kentsel dönüşüm stratejisi, harap olmuş ve sağlıksız kaçak yapılaşma alanları yaşanabilir, sürdürülebilir ve ekonomik olarak uygulanabilir kılmak için yeniden canlandırmaya odaklanmıştır. Yenileme projelerinin mekansal kapsamı, küçük bir binadan veya bir sokaktan bir mahalleye veya büyük kentsel adalara kadar değişir. Teknik ve mali sorunlardan kaçınmak için, büyük ve karmaşık yenileme projeleri birden fazla aşamada uygulanmaktadır. Bilimsel literatürde, farklı proje alanlarını sıralamaya odaklanan kantitatif tabanlı metodolojik çerçeve formüle eden çok az çalışma vardır, ancak bu, karmaşık ve büyük ölçekli yenileme projelerini çok aşamalı olarak birden çok aşamaya bölmek için kullanılabilecek kapsamlı bir çerçeve sağlamaktan yoksundur. Bu nedenle, bu boşluğu kapatmak için, bu araştırma çalışması, etkili çok aşamalı proje için, çok göstergeli analize dayalı olarak, büyük ölçekli yenileme proje alanlarını birden fazla aşamaya bölmek için etkili bir araç olarak hareket edecek kapsamlı bir çerçeve formüle etmeyi amaçlamaktadır. Önerilen kapsamlı çerçeve üç ana aşamadan oluşur: ön koşullar, operasyonelleştirme ve sonuçlandırma. Pakistan'ın Lahor Metropolitan Alan Sınırları içerisinde Bao wala isminde büyük ölçekli bir kaçak yerleşim alanı vaka çalışması olarak belirlenmiştir. Ardından Slovin formülü kullanılarak yerleşimin örneklem büyüklüğü hesaplanmıştır. Tesadüfi ve orantılı örnekleme tekniğine dayalı olarak, yapılandırılmış anket formu üzerinden yerleşim yerinin sosyo-ekonomik araştırması yapılmıştır. Çoklu gösterge analizi için, bina yoğunlukları, altyapı hizmetleri, yol altyapısı, kent mobilyaları ve sosyal hizmetler dahil olmak üzere yirmi dokuz alt göstergeye ayrılan beş öncü gösterge seçilmiştir. Bağımlı ve algılanan değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için regresyon analizi uygulanmış, analiz edilen verilerden stres puanı hesaplanmış ve kümülatif stres puanını ölçmek için ağırlık indeksi ile çarpılmıştır. Sentezlenen nicel ve mekansal veriler üzerinde, Bao wala yerleşim alanını birden fazla aşamaya bölmek için IDW analiz tekniği uygulanmıştır. Bu çalışmanın birincil sonucu, yanıt verenlerin bölgedeki tüm hizmetlerin sağlanması ve sürdürülmesinden aşırı memnuniyetsizlik ifade ettiğini, oysa algılanan 29 göstergeden yirmi beşinin yerleşimin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. IDW analiziyle birleştirilmiş kümülatif stres puanına dayalı olarak Bao wala yerleşimi , projenin kısa, orta ve uzun vadeli zaman dilimlerinde uygulanabileceği temel alınarak üç, dört ve beş aşamaya ayrılmıştır . Temel sonuçlar, bu çalışmanın önerilen çerçevesinin yardımıyla, herhangi bir vaka çalışması alanının, uzamsal kapsamlarına, karmaşıklıklarına ve aşama sayısının gerekliliğine dayalı olarak birden fazla aşamaya bölünebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, urban regeneration has focused on revitalizing the dilapidated and unhealthy illegal settlements to make them livable, sustainable, and economically viable. The spatial extent of regeneration projects varies from a small building or a street to a neighborhood or large urban block. To avoid technical and financial issues, large and complex regeneration projects are being implemented in multiple phases. In the scientific literature, few studies have formulated quantitative based methodological frameworks that focus on ranking the different project sites, however it lacks to provide a comprehensive framework which can be utilized for zoning the complex and large-scale regeneration projects into multiple phases for its multiphase implementation. Therefore, in order to bridge this gap, this research study aims to formulate a comprehensive framework which will act as an efficient tool to divide the large-scale regeneration project areas into multiple phases, based on multi-indicator analysis, for the effective multiphase project implementation. The proposed comprehensive framework comprises three main stages: prerequisites, operationalization, and finalization. To understand the implementation mechanism of this proposed framework, Bao wala (a large scale) informal settlement from Lahore metropolitan area in Pakistan has been selected as case study area. Following that, sample size of the settlement was calculated by using Slovin's formula. The socio-economic survey of the settlement was conducted based on random and proportionate sampling techniques. To conduct socioeconomic surveys, a structured questionnaire was prepared. For multi-indicator analysis, five leading indicators including building densities, utilities services, road infrastructure, urban furniture, and social services were selected which were further divided into twenty-nine-sub indicators. Regression analysis was applied to understand the relationship between dependent and perceived variables, at the same time stress score was calculated from analyzed data multiplied by the weightage index to quantify the cumulative stress score. On the synthesized quantitative and spatial data, IDW (Inverse Distance Weighted) analysis technique was applied for zoning Bao wala settlement area into multiple phases. The primary result of this study shows that respondents have expressed extreme dissatisfaction with the provision and maintenance of all services in the locality, whereas, out of 29, twentyfive perceived indicators have significant impact on the quality of life of the settlement. Based on cumulative stress score coupled with IDW analysis, Bao wala settlement has been zoned into three, four and five phases, based on which the project can be implemented in short-, mid- and long-term time spans. The fundamental results illustrate that with the help of proposed framework of this study, any case study area be zoned into multiple phases based on their spatial extent, complexity, and necessity of number of phases.