Periferik intravenöz kateter yerleştirme sırasında uygulanan iki farklı yöntemin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of two different methods applied during peripheral intravenous catheter placement on pain and anxiety: A randomized controlled study
  1. Tez No: 851061
  2. Yazar: MİHRİBAN RİŞVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı periferik intravenöz kateter yerleştirme sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü ve top sıkma yönteminin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemektir. Ön test-son test, paralel grup randomize kontrollü deneysel tipte olan çalışma Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniklerinde yatan 111 hasta ile 15 Temmuz 2023-04 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Sayısal Ağrı Skalası, Görsel Anksiyete Skalası ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, Varyans analizi, Kruskall Walis testi kullanılmıştır. Araştırma öncesi etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Sanal gerçeklik grubu işlem sonrası ağrı puan ortalamaları 1,94±0,40; top sıkma grubu işlem sonrası ağrı puan ortalamaları 0,85±0,23; kontrol grubu işlem sonrası ağrı puan ortalamaları 2,80±0,36 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of virtual reality glasses and ball squeezing method used during peripheral intavenous catheter placement on pain and anxiety. The study, which was a pretest-posttest, parallel group randomized controlled experimental type, was conducted between 15 July 2023 and 04 August 2023 with 111 patients hospitalized in the General Surgery Clinics of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital in Konya. The data of the study were collected using the Patient Information Form, Visual Pain Scale, Visual Anxiety Scale and State Anxiety Scale. Frequency, number, percentage, mean, standard deviation, Chi-square test, t-test in independent groups, analysis of variance, Kruskall Walis test were used to analyze the data. Ethics committee approval, institutional permission and informed consent were obtained from the participants before the research. The mean post-procedure pain score in the virtual reality group was 1,94±0,40; The average post-procedure pain score in the ball squeezing group was 0,85±0,23; The average post-procedure pain score of the control group was found to be 2,80±0,36.