Genelleştirilmiş wright-bessel fonksiyonunun geometrik özellikleri
Geometric properties of the generalized wright-bessel function
  1. Tez No: 851077
  2. Yazar: GÜLFEM AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP SÜMER EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak genelleştirilmiş Wright- Bessel fonksiyonu ele alınmış, bu fonksiyonun geometrik özellikleri incelenerek D birim diskinde ünivalentlik, yıldızıllık, konvekslik ve konvekse yakınlık için gerekli ve yeterli koşullar bulunmuştur. Daha sonra yine genelleştirilmiş Wright- Bessel fonksiyonu ele alınarak bu fonksiyonun kısmi toplamları hesaplanmış ve bu kısmi toplamlar için üst sınırlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the generalized Wright-Bessel function is considered and its geometric properties are investigated. Necessary and sufficient conditions for univalency, starlikeness, convexity and close-to-convexity of this function in the unit disc D are found. Then, the generalized Wright- Bessel function is considered again, the partial sums of this function are calculated and upper bounds for these partial sums are determined.