Sağlıklı kişilerde anti gravite egzersizleri ve germe egzersizlerinin gövde esnekliği ve deri sıcaklığı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of anti-gravity exercises and stretching exercises on trunk flexibility and skin temperature in healthy individuals
  1. Tez No: 851117
  2. Yazar: NAZANIN GOLEIJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEHER ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı gövde esnekliği azalmış sağlıklı kişilerde anti gravite egzersizleri ve klasik germe egzersizlerinin gövde esnekliği ve deri sıcaklığı üzerine akut etkisini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 18-26 yaş arası 48 sağlık kişi katıldı. Katılımcılar randomize olarak Anti gravite egzersizi grubu (n=24) ve Klasik germe egzersizi grubu (n=24) olarak iki gruba ayrıldı. Başlangıçta, uygulamadan hemen sonra ve 30 dakika (dk) sonra otur-uzan testi ile gövde esnekliği, termal görüntüleme ile gövde ve alt ekstremite deri sıcaklığı değerlendirildi. Otur-uzan testi ile değerlendirilen gövde esnekliği değerlerinde her iki grupta anlamlı artış gözlendi (p0,05). Gövde deri sıcaklığının anti gravite grubunda uygulamadan hemen sonra başlangıç değerlerine göre azaldığı, 30 dk sonra ise arttığı gözlendi. Germe grubunda ise bu değişim genelde sürekli bir artış şeklinde gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the acute effects of anti-gravity exercises and classical stretching exercises on trunk flexibility and skin temperature in healthy individuals with reduced trunk flexibility. A total of 48 healthy individuals aged between 18-26 participated in the study. Participants were randomly divided into two groups: Anti-gravity exercise group (n=24) and Classical stretching exercise group (n=24). At baseline, immediately after the application and 30 minutes later, trunk flexibility was evaluated with the sit-and-reach test, and trunk and lower extremity skin temperature was evaluated with thermal imaging. A significant increase was observed in trunk flexibility values evaluated by the sit-reach test in both groups (p0.05). It was observed that trunk skin temperature decreased in the anti-gravity group compared to the baseline values immediately after the application and increased after 30 minutes. In the stretching group, this change was generally observed as a continuous increase.