Müze kavramının tarihsel süreç içerisinde gelişimi
The Development of museum concept in time
  1. Tez No: 85113
  2. Yazar: ŞULE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Müze kavramının ilk ortaya çıkışı eski Yunan tapınaklarına kadar uzanır. 18.yy'da kentsoyluların kendilerine ait sanat yapıtlarını evlerinin bir bölümünde sergilemeye başlamaları, müze olgusunun ilk ortaya çıktığı dönemlerdir.. 17. yy sonları ve 18.yy başlarında, ilk sergilenen sanat yapıtı türünü resimler oluşturmaktaydı. Resimlerin sergilendiği galeriler saray planlarından oluşan standart elemanlar haline gelmişti.. 18.yy sonunda Endüstri Devrimi'yle beraber, Avrupa 19.yy'a büyük bir ekonomik refah ve endüstriyel gelişimle girmiştir. Halk müzelerinin ilk ortaya çıkışından itibaren, tüm bu gelişimlere paralel olarak iki kavram oluşmuştur: biçim ve işlev. Müzeler için tek işlev olan sergilemenin yanına ilk önce eğitimin eklendiğini görüyoruz. Biçimde ise geleneksel müze kavramının oluşmaya başladığı bu dönemde, insanlar doğrusal sistemde dolaşmaktansa, kendi özel ilgilerine göre müze içerisinde, kendi dolaşım yollarını seçmek, katılımcı olmak istediler. Bu doğrultuda müze mekanları, seçimlere olanak tanıyan, birbiri içine geçen sürprizli mekanlar haline geldi.. Toplumda görülen bu değişimleri, teknolojideki ilerlemenin desteklemesiyle, 20.yy ortalarında, geleneksel müzenin cevap veremediği fonksiyonları sağlayan çağdaş müze kavramı ortaya çıkmaya başladı. Konferans salonu, tiyatro salonu, kütüphane, performans mekanları, sergi salonları çağdaş müze olgusunun birer parçası halini aldılar. Eklenen işlevlerle müze, buluşmaların yaşandığı, kültür merkezleri haline gelmiştir. Biçimsel anlamda da, şehirler, doğal parklar, göller, coğrafi olarak tanımlanan yerler çağdaş müze kavramının yeni mekanlarını oluşturmaktadır.. Günümüz teknolojisi, beraberinde getirdiği siber uzay, sanal gerçeklik, güçlendirilmiş gerçeklik gibi kavramlarla müze olgusunu da sanal ortama taşımıştır. CD 'de yada internette yer alan sanal müzeler, dünyanın herbir yerindeki insanlara ulaşabilmekte ve evrenselleşerek, kültür üretimi ve iletimi görevini daha geniş olanaklarla yerine getirmektedir. Bunun yanında günümüzde müze anlayışı ve mekansal kurgu devrim sayılacak bir değişim gösterme eğilimindedir. Kavramsal sanat akımları, elektronik ortamda yaratılan sanal mekanlar, sanal müzelerin öncüleri sayılabilir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of museum had first appeared in the ancient Greek temples. In the 18th century, nobles living in the cities had begun exhibiting their pieces of art in some parts of their houses.. At the end of the 17th century and at the beginning of the 18th century, the first exhibited pieces were paintings. The galleries which the paintings were exhibited became standard elements of palace plans.. At the end of the 18th century, by the Industrial Revolution, Europe began the 19th century with an economical prosperity and industrial development. Parallel to the appearence of public museums, two new concepts came into existence: form and function. Education was added then to the exhibiting function of the museums. In the times that the traditional museum concept began to appear, people, instead of going in a linear system, wanted to choose their own paths and wanted to be a participant. In this direction, museums became places which give participants the opportunity to choose their paths.. As the progress in technology supported these changes in the society in the middle of the 20th century, contemporary museum concept, which provided the functions that the traditional museums couldn't, appeared. Conference rooms, theatres, libraries, performance halls and exhibiting centers became parts of the contemporary museum concept. With the added functions, museums became cultural centers which meetings took place. In formal aspects, cities, natural parks, lakes and all the places described as geographical, formed the new places of contemporary museum concept.. Today's technology which also brought the cyberspace, virtual reality and reinforced reality, carried the museum concept to virtual space. Virtual museums which are stored in CDs or internet sites can reach all the people around the world and being global, they do culture production and transmission with broader opportunities. Besides, nowadays, musum concept and system of space are in a revolutional change. Conceptional art trends, virtual spaces created in electronical environments are the frontiers of virtual museums. IV