Evaluation of the effect of different irrigation solutions and activation systems on enterococcus faecalis biofilm in simulated lateral canals
Farklı irrigasyon solüsyonları ve aktivasyon yöntemlerinin simüle edilmiş lateral kanallarda enterococcus faecalis biyofilmi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 851132
  2. Yazar: AHMET ALTUNHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DELVE BAŞER CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Altunhan, A. (2024). Farklı irrigasyon solüsyonları ve aktivasyon yöntemlerinin simüle edilmiş lateral kanallarda Enterococcus faecalis biyofilmi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstütüsü, Endodonti Anabilim Dalı. Doktora Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı, Enterococcus Faecalis biyofilmlerinde dört farklı irrigasyon solüsyonlarının (2.5% NaOCl, 5.25% NaOCL, 2% CHX, 1% Perasetik Asit) ve aktivasyon yöntemlerinin (Konvansiyonel Şiringa İrrigasyonu, Irriflex, EDDY, Pasif Ultrasonik İrrigasyon) etkinliğini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada rezin bloktan elde edilen yapay kök kanalları kullanılmıştır. Modeller 16 deneysel gruba (n=10) ve bir kontrol grubuna (n = 10) ayrlmıştır. Her bir irrigasyon solüsyonu grubu, Konvansiyonel Şırınga İrrigasyonu, Irriflex, EDDY ve Pasif ultrasonik irrigasyon yöntemlerle aktive edildi. Kök kanal modelleri (n = 173) 3D yazıcı kullanılarak şeffaf rezin malzemelerinden üretildi. Her kanal 18 mm uzunluğunda, 30 apikal boyutunda, .06 taper ve 0.3 mm çapında 3 mm uzunlukta bir lateral kanalla oluşturuldu. Biofilmler 7 gün boyunca ana kanalın lateral kanalında ve apikal 3 mm'de yetiştirildi. Üç model TEM (Taramalı elektron mikroskobu) kullanılarak E. faecalis biyofilm oluştuğunu doğrulamak için incelendi. Geri kalan 170 tane model, her grupta 10 örnek olacak şekilde 17 gruba ayrıldı. Her bir aktivasyon grubunda sadece tek bir irrigasyon solüsyonu kullanılmak üzere EDDY ve pasif ultrasonik uçlarla ile aktivasyon yapılan gruplarda 9 ml'lik 2,5% NaOCl, 5,25% NaOCl, 2% CHX ve 1% Perasetik Asit, 10 ml'lik şırınga ve ucu kapalı yandan perfore iğne kullanılarak 60 saniye irrigasyon yapıldıktan sonra kanaldaki durgunlukta bırakıldı ve EDDY ve pasif ultrasonik uçlarla 30 saniye boyunca aktivasyon yapıldı. Irriflex ve Konvansiyonel Şırınga İrrigasyonu gruplarında, kök kanal sisteminde 10 ml'lik bir enjektöre takılan ucu kapalı yandan perfore iğne kullanılarak 9 ml irrigasyon solüsyonu verilirken 3–5 mm'lik ileri-geri hareketle aktivasyon yapıldı. Modelin apikal parçaları LIVE/DEAD Baclight Canlılık kitini kullanarak boyandı, daha sonra örnekler KLTM (Konfokal lazer taramalı mikroskop) ile görselleştirildi. Image J yazılımı kullanılarak canlı ve ölü bakterilerin hacmi değerlendirildi. Anova testi ve Kruskal Walls H testi istatistiksel analiz için kullanıldı. Kontrol grubundaki ölü bakterilerin maksimum hacmi tüm deneysel gruplardan önemli ölçüde daha düşük.“%2 CHX+Eddy”grubundaki ölü bakterilerin değeri,“%5.25 NaOCl+Irriflex”,“%5.25 NaOCl+KŞİ”,“%1 Perasetik Asit+KŞİ”,“ 1% Perasetik Asit + Eddy”,“%1 Perasetik Asit+Ultrasonic”,“%1 Perasetik Asit + Irriflex”,“%2.5 NaOCl+Ultrasonik”,“%2.5 NaOCl+Iriflex”ve %2.5 NaOCl+KŞİ'den önemli ölçüde daha yüksektir.“%2 CHX+Ultrasonik”grubundaki ölü bakterilerin değeri,“%1 Perasetik Asit+CSI”,“%1 Perasetik asit+ultrasonik”,“%1 Perasetik Asit + Irriflex”,“%1 Perasetik asit + Eddy”,“%2.5 NaOCl + KŞİ”ve %5.25 NaOCl + KŞİ grupundaki değerlerden önemli ölçüde daha yüksektir. Çalışmamızın sonuçlarına baktığımızda irrigasyon solüsyonu kullanmadığımız pozitif kontrol grubu dışında tüm gruplarda istatistiksel olarak önemli bir E. faecalis türünde azalma görülse de hiçbir grupta E. feacalis yüzde yüz elimine edilememiştir. CHX'in aktivasyonu, solüsyonun lateral kanallara daha iyi penetre olmasına yol açmıştır. CHX'in ultrasonik ve sonik sistemlerle aktivasyonu daha fazla biyofilmin uzaklaştırılmasını sağlamıştır. Bu da kullanılan irrigasyon protokollerinin daha fazla geliştirilmesi ve daha fazla araştırma yapılması gerektiği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Altunhan, A. (2024). Evaluation of the effects of different irrigation solutions and activation systems on Enterococcus faecalis biofilm in simulated lateral canals. Yeditepe University Institue of Health Sciences, Department of Endodontics. PhD Thesis. Istanbul. The aim of this study is to compare the effectiveness of four different irrigation solutions (2.5% NaOCl, 5.25% NaOCl, 2% CHX, 1% Peracetic Acid) and activation methods (Conventional Syringe Irrigation, Irriflex, EDDY, Passive Ultrasonic Irrigation) on Enterococcus Faecalis biofilms in simulated lateral canals. Transparent artificial root canals used in this study. The models were divided into 16 experimental groups (n=10) and a control group (n=10). Each irrigation solution group were activated with Conventional Syringe Irrigation, Irriflex, sonic and ultrasonic methods. Root canal models (n = 173) were manufactured from transparent resin materials using 3D printing. Each canal was created with an 18 mm length, apical size 30, a .06 taper and a lateral canal of 3 mm length, with 0.3 mm diameter. Biofilms were grown in the lateral canal and apical 3 mm of the main canal for 7 days. Three models were examined to confirm that there was E. faecalis biofilm using SEM (Scaning electron microscope). The remaining 170 models were divided into 17 groups with 10 samples in each group. In order to use only one irrigation solution in each activation group, in the groups activated with EDDY and passive ultrasonic tips, 9 ml of 2.5% NaOCl, 5.25% NaOCl, 2% CHX and 1% Peracetic Acid were irrigated for 60 seconds using a 10 ml syringe and a closed side-perforated needle, then left in the canal at rest and activated for 30 seconds with EDDY and passive ultrasonic tips. In the Irriflex and Conventional Syringe Irrigation groups, activation was performed with a 3-5 mm reciprocating motion while 9 ml of irrigation solution was delivered using a closed side-perforated needle attached to a 10 ml syringe in the root canal system. Model's apical parts were stained using the LIVE/DEAD Baclight Vitality kit, then the samples were visualized with CLSM (Confocal laser scannng microscope). The volume of living and dead bacteria was evaluated using Image J software. Anova test and Kruskal Walls H test were used for statistical analysis. The maximum volume of dead bacteria in the control group was significantly lower than in all experimental groups. The dead bacteria values in the group“2% CHX+Eddy”are significantly higher than in the groups“5.25% NaOCl+Irriflex”,“5,25% NaOCl+CSI”,“1% Peracetic Acid+CSI ”,“ 1% Peracetic Acid+Eddy”,“1% Peracetic Acid+Ultrasonic”,“1% Perasetic Acid+Irriflex”,“2.5% NaOCl+Ultrasonic”,“2.5% NaOCl+Irriflex”and 2.5% NaOCl+CSI. The dead bacteria values in the group“2% CHX+Ultrasonic”are significantly higher than in the groups“1% Peracetic Acid+CSI”,“1% Perasetic Acid+ultrasonic”,“1% Perasetic Acid+Irriflex”,“1% Perasetic Acid+Eddy”,“2.5% NaOCl+CSI”and 5.25% NaOCl+CSI. When we look at the results of our study, although a statistically significant E. faecalis decrease was observed in all groups except the positive control group in which we did not use irrigation solution, E. feacalis could not be eliminated 100% in any group. The activation of CHX resulted in better penetration of the irrigant into the lateral canals. Ultrasonic and sonic activation of CHX improved the removal of biofilm. This indicated that the irrigation protocols used should be developed further and further research should be done.