İnmeli hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin denge,mobilite ve günlük yaşam aktivitesi üzerindeki etkileri
The effects of core stabilization exercises on balance, mobility and activity of daily living in stroke patients
  1. Tez No: 851149
  2. Yazar: EBRU KAHRAMANLAR KAYIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, inmeli hastalarda kor stabilizasyon egzersizlerinin denge, mobilite ve günlük yaşam aktivite düzeyi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya 26 kor 26 kontrol olmak üzere toplam 52 inmeli hasta katıldı. Kontrol grubuna klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programı, kor grubuna ise klasik fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak kor stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin sosyo-demografik ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra, kor bölgesi kaslarının etkinliğini ölçebilmek için abdominal kaslara manuel kas testi ve yüzeyel elektromiyografi, denge değerlendirmesi için Berg Denge ölçeği (BDÖ), süreli performans ve mobilite değerlendirmesi için Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ve günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için de Modifiye Barthel İndeksi (MBI) kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesinde ve tedavi bitiminde olmak üzere 2 kere yapıldı. Tüm bireyler 10 haftalık, haftada 4 gün sürecek egzersiz programına alındı. Kor grubundaki bireylere uygulanan tedavi programının yanı sıra 10 hafta boyunca haftanın 4 günü olacak şekilde 30 dk sürecek olan kor stabilizasyon egzersizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of core stabilization exercises on balance, mobility and daily life activity level in stroke patients. A total of 52 stroke patients, 26 core and 26 control, participated in the study. Classical physiotherapy and rehabilitation program was applied to the control group, and core stabilization exercises were applied to the core group in addition to the classical physiotherapy and rehabilitation program. After recording the socio-demographic and clinical characteristics of the individuals included in the study, manual muscle testing and superficial electromyography of the abdominal muscles were performed to measure the activity of the core muscles, Berg Balance Scale (BBS) for balance evaluation, and Timed Up and Go Test (TUG) for timed performance and mobility evaluation and the Modified Barthel Index (MBI) was used to evaluate daily living activities. Evaluations were made twice, before the treatment and at the end of the treatment. All individuals were included in a 10-week, 4-days-a-week exercise program. In addition to the treatment program applied to the individuals in the core group, core stabilization exercises were applied for 30 minutes, 4 days a week for 10 weeks.