Control of the vibrations of linear moving flexible beam by cable tension
Doğrusal hareketli esnek kirişin titreşimlerinin kablo gerilimi ile kontrolü
  1. Tez No: 851171
  2. Yazar: UĞUR ALPHAN ORTAÇEŞME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada doğrusal hareket eden esnek kirişlerin kablo gerilmeleri yardımıyla aktif titreşim kontrolü üzerine çalışılmıştır. İlk olarak Ansys Workbench kullanarak gerekli analizleri gerçekleştirebilmek için kiriş ve kablo modelleri oluşturulmuştur. Doğrusal hareketi sağlamak için trapez hız girdiler kullanılmıştır. Bu sebeple trapez hız girdilerinin titreşimler üzerindeki etkileri araştırılmış, zaman parametrelerinin titreşim cevapları üzerindeki etkileri fark edilmiştir. Bulunan sonuçlar yapılan analizlerle desteklenmiştir. Sonrasında kabloların esnek kirişlerin rijitliğine olan etkilerini gözlemlemek için farklı ön gerilme değerleri ile doğal frekans analizleri yapılmış, artan ön gerilme değerleri ile birlikte rijitlik artışı gözlenmiştir. Aynı zamanda yeterli büyüklükte ön gerilme uygulanmasının kirişin uç nokta titreşimlerini nasıl etkilediği gösterilmiştir. Aktif kontrol için gerilme geri beslemesi içeren bir kapalı döngü kontrol sistemi tasarlanmıştır. Hız girdileri ve kablo ön gerilmeleri ile ilgili elde edinilen bilgiler kullanılarak Ansys programında kapalı döngü kontrol sistemine uygun olarak geçici rejim analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kirişin uç nokta titreşimlerinde büyük oranda azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, active vibration control of linearly moving flexible beams with the help of cable tensions was studied. First, beam and cable models were created to perform the required analysis using Ansys Workbench. Trapezoidal velocity inputs were used to provide linear movement. For this reason, the effects of trapezoidal velocity inputs on vibrations were investigated, and the effects of time parameters on vibration responses were noticed. The results found were supported by the analyses. Afterwards, natural frequency analyses were performed with different pre-tension values to observe the effects of cables on the rigidity of flexible beams, and an increase in rigidity was observed with increasing pre-tension values. It is also shown how applying a sufficient amount of pre-tension affects the end-point vibrations of the beam. A closed-loop control system with strain feedback was designed for active control. Using the information obtained about velocity inputs and cable pre-tensions, transient analyses were carried out in the Ansys program in accordance with the closed-loop control system. According to the results obtained, a significant reduction was observed in the end point vibrations of the beam.