Erkek bireylerde klasik masajın bazı miyokinler, anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörler üzerine etkileri
The effects of classic massage on some myokins, angiogenic and antiangiogenic factors in male individuals
  1. Tez No: 851170
  2. Yazar: KAMİL DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Masaj, tedavi edici ve önleyici uygulamalarda kozmetolojide ve biyolojik yenilenmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Masajın yaygın kullanımına rağmen, masajın yaygın olarak kabul edilen etki mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıştır. Şimdiye kadar, spesifik olarak masajın anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörler üzerinden mevcut damar ağından yeni kılcal damarların oluşumu üzerindeki olası etkileriyle ilgili herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Bizim de bu çalışmadaki amacımız masajın anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörlerin düzeylerinde ne gibi değişikliklere yol açtığını ve bu yolla anjiyogenez üzerinde olası etkilerini araştırmaktır. Bunun yanı sıra masajın farklı bölgelere ve kaslara uygulanmasının bir fark yaratıp yaratmadığını incelemektir. Çalışmamıza 18-30 yaş arasındaki 22 sedanter erkek birey dahil edilmiştir. Bu bireylerin her birine farklı bir olgu numarası verilip, basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak, Sırt Masajı (SM) (n=11) ve Alt Ekstremite Masajı (AEM) (n=11), olmak üzere 2 gruba ayrılmışlardır. Kan örnekleri masaj uygulaması yapılmadan önce (Kontrol), ilk masaj seansından 2 saat sonra (Akut), 6. ve son masaj seansından 2 saat sonra (Kronik) olmak üzere 3 defa alınmıştır. Ayrıca kan basınçları ve nabız sayısı da aynı şekilde her seans başlamadan ve seans bittikten sonra ölçülmüştür. SM grubunda, CK, IL-6, VEGF, ANG-1, ES ve TSP-1 seviyelerinde akut ve kronik ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler meydana gelmemiştir. Akut ve kronik ölçümlerde IL-8 (sırasıyla=%198, %262) seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar görülmüştür. AEM grubunda, VEGF, ANG-1, CK ve IL-6 ve TSP-1 seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler meydana gelmemiştir. ES seviyesinde kronik ölçümde kontrole göre (%25) istatistiksel olarak anlamlı derecede artış meydana gelmiştir. IL-8 seviyelerinde ise kronik ölçümde kontrole ve akuta göre (sırasıyla %231, %79) istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüştür. Her iki grupta da nabız sayıları, sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, yapılan masaj uygulamasının anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörler üzerinde masaj yapılan bölgeye göre farklı etkilerinin olduğu görüldü. Bu değişikliklerin daha iyi anlaşılabilmesi için denek sayısının daha fazla olduğu detaylı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Massage is widely used in therapeutic and preventive practices, in cosmetology and biological regeneration. Despite the widespread use of massage, the commonly accepted mechanisms of action of massage have not been fully elucidated. So far, there are no reports specifically regarding the possible effects of massage on the formation of new capillaries from the existing vascular network through angiogenic and antiangiogenic factors. Our aim in this study is to investigate what changes massage causes in the levels of angiogenic and antiangiogenic factors and its possible effects on angiogenesis. In addition, it is to examine whether the application of massage to which areas and muscles makes a difference. 22 sedentary male individuals between the ages of 18-30 were included in our study. Each of these individuals was given a different case number and assigned to 2 groups: Back Massage (SM) (n=11) and Lower Extremity Massage (AEM) (n=11), using the simple random sampling method. Blood samples were taken 3 times: before the massage application (Control), 2 hours after the first massage session (Acute), and 2 hours after the 6th and last massage session (Chronic). In addition, blood pressure and pulse rate were measured in the same way before and after each session. In the SM group, there were no statistically significant changes in acute and chronic measurements of CK, IL-6, VEGF, ANG-1, ES and TSP-1 levels. Statistically significant increases in IL-8 levels (respectively=198%, 262%,) were observed in acute and chronic measurements. In the AEM group, no statistically significant changes occurred in VEGF, ANG-1, CK and IL-6 and TSP-1 levels. There was a statistically significant increase in ES level in chronic measurement compared to the control (25%). A statistically significant increase was observed in IL-8 levels in chronic measurement compared to control and acute (respectively=231%, 79%,). A statistically significant decrease was observed in pulse rates, systolic blood pressure and diastolic blood pressure values in both groups. In conclusion we found that the massage application had different effects on angiogenic and antiangiogenic factors depending on the massaged area. We think that detailed studies with a larger number of subjects should be conducted to better understand these changes.